Po sečtení 99,26 procent okrsků v českých parlamentních volbách zvítězilo Hnutí ANO s 29,74 procenty hlasů, druhá ODS získala 11,27 %, třetí Pirátská strana (10,73 %) a čtvrtá SPD Tomia Okamury 10,69 %. Do Sněmovny se dostala ještě KSČM (7,8 %), ČSSD (7,29 %), KDU-ČSL (5,81 %), TOP 09 (5,22 %) a STAN (5,17 %). Zcela propadli Zemanovci (0,36 %), Svobodní (1,56 %) i Zelení (1,45 %). Předseda Zelených Matěj Stropnický hned oznámil svoji rezignaci.

Drtivě tedy zvítězil Andrej Babiš a jeho Hnutí ANO. A to navzdory faktu, že má ANO ve svém čele dva muže obviněné ze závažného trestného činu. Voliče nerozhodil ani fakt, že skupina Agrofert během Babišova působení v politice znásobila své zisky.

Ač se Andrej Babiš rád holedbá, že platí v Česku nejvíc daní, a zemi tudíž prospívá, čísla hovoří výmluvně. Holding třetího nejbohatšího občana České republiky jen loni na daních z příjmů sice zaplatil úctyhodných 1,505 miliardy korun, na českých a evropských dotacích si ale přihrál 1,533 miliardy korun. Stát je tedy ve vztahu k Babišovi 28 milionů v minusu. Babišovi neuškodil v očích voličů ani dotační podvod s farmou Čapí hnízdo, ani mafiánské praktiky pře ovládání firem jako Kostelecké uzeniny nebo Agro Jevišovice, které postupně vycházelo najevo. Voličům nevadí ani spolupráce Babiše se Státní bezpečností.

Vzhledem k volebnímu výsledku je tedy zřejmé, že voliči Babišovi uvěřili jeho postoj „je to účelovka“ a „kampaň“ a prošla mu taktika „všeci kradnú, jen já čerpám“, čímž perfektně zahrál na strunu závisti u českých voličů, mistrně se mu též podařilo hrát politika, který je proti systému, ačkoli je po celou dobu na jeho vrcholu. Hlavní otázka ale zní: Bude v čele české vlády člověk obviněný z podvodu?

Na druhém místě skončila Občanská demokratická strana. U voličů nejvíc uspěl Václav Klaus mladší, který získal druhý největší počet preferenčních hlasů hned po Andreji Babišovi z ANO. ODS deklarovala, že vše nad 10 % je z jejího pohledu úspěch, s výsledkem je tedy strana spokojena.

Na třetí místě se umístila SPD Tomia Okamury, což je docela překvapení. Jako jediná se tato strana otevřeně postavila islamizaci Evropy, což u voličů našlo velkou odezvu. Za Okmurou skončila Pirátská strana, která splnila tradiční poptávku po někom novém. Velmi jim též pomohlo, že získali velký přístup do velkých médií. Největším propadákem letošních voleb je ČSSD, která získala pouhých 7,29 procenta a poprvé je předstihla i KSČM.

Žádná vláda by se podle výsledků neměla obejít bez Hnutí ANO, záležet bude ale hodně na tom, jak dopadne Babišovo vyšetřování.

Pokud se Vám naše práce líbí, podpořte ji. Objednejte si předplatné tištěného měsíčníku Šifra, jeho digitální verzi nebo kombinaci obojího.

Můžete nás také podpořit dobrovolným příspěvkem.

Milan Vidlák, časopis Šifra