V úterý 20. 6. 2017 proběhlo ve Slovenském domě v Praze předání II. ročníku Krameriovy ceny za nezávislou žurnalistiku. V porotě opět zasedl generální ředitel ČRo René Zavoral, šéfredaktor MF Dnes Jaroslav Plesl, šéfredaktor serveru První zprávy Radomír Pekárek, ředitel Slovanského domu Vladimír Skalský a předseda Asociace nezávislých médií Stanislav Novotný.

Krameriova cena se slovy předsedy Asociace nezávislých médií Stanislava Novotného uděluje za žurnalistiku, za kterou se nemusíme stydět, což je v Česku velmi vzácná komodita: „Cena se uděluje lidem, kteří jsou poctiví a snaží se být nezávislí, i když je pop music mainstreamu velmi silná.“

Cenu za nezávislou žurnalistiku pro rok 2017 v kategorii rozhlasová publixistika získal zkušený Stanislav Motl, který například rozkryl slovy Stanislava Novotného „rozkradení českého zlata za vlády Tošovského“. Sám Stanislav Motl, jehož práce vždy vynikala snahou dobrat se podstaty, při přebírání ceny řekl: „Musíme spolu mluvit navzájem.“

Krameriovu cenu za nezávislou žurnalistiku v kategorii internetová žurnalistika převzal bloger Ladislav Větvička. Stanislav Novotný se prý diví, že ho ještě nezakázali, Větvička mu to vysvětlil takto: „Na iDnesu si myslí, že si dělám srandu.“ Ladislav Větvička byl za svůj blog na iDnes.cz vyhlášen čtyřikrát blogerem roku. Jak ale ostravský bloger podotkl, nic to neznamená, neboť „dneska zmanipulovat volby umí každý blbec“. A dodal: „Kolega mi v hospodě říkal: Buď obezřetny. Nevěř ničemu, co přichází z Prahy.“ Jeho třeskutě vtipnou řeč při předávání ceny si můžete poslechnout v celém videozáznamu z akce v čase 8:10.

Cenu za nezávislou žurnalistiku pro rok 2017 v kategorii publicistika v denním tisku dostal historik Vlastimil Vondruška, který se vyjadřuje i k současnosti. „Starověcí učenci se také stavěli proti mainstreamu. Vycházeli z toho, že žádné dogma není. Tak se snažím přistupovat i k současné zideologizované a pomatené době.“

Krameriovy ceny získali ještě Jiří Skupien za fotografii, Otakaro Schmidt a Jana Studničková za televizní publicistiku a Zdeněk Zbořil za celoživotní dílo.

Po skončení předávacího ceremoniálu uvedl laureát ceny z loňského roku Jan Schneider svoji novou knihu Slova nepadají do prázdna, kterou mu pokřtil Jaroslav Bašta, svoji knihu Otevřené dopisy pak spolu s písničkářem Jaromírem Nohavicou pokřtil mediální analytik a spolupracovník Šifry Petr Žantovský.

Jaromír Nohavica si sice nepřivezl kytaru, ale jednu si naštěstí vypůjčil a zahrál na ni dvě písně. Ještě předtím ale řekl: „Oni nás nezmanipulují. Vzpomeňme si na staré časy. Taky jsme věděli… My se zmanipulovat nedáme.“

Jarek Nohavica pak zazpíval píseň Já si to pamatuju o zkušenostech s Stb a druhou o tom, jak je zde na Zemi těžké živobytí. Ta byla tak vtipná (čas 55:30), že ostravský písničkář získal Krameriovu cenu pro rok 2017 za nezávislou žurnalistiku ve verších.

To bude mainstream zase kvičet… Vlastně už kvičí. Propaganda jede na plné obrátky a obzvláště mladé komediální duo Jakub Zelenka, Lukáš Prchal nezklamalo. Článek V porotě ceny organizované dezinformátory byl i šéf rozhlasu. Nemám rád bariéry mezi médii, řekl je ukázkou toho, jak se žurnalistika nikdy dělat nemá. Ale snad se blýská na lepší časy.

Pokud se Vám naše práce líbí, podpořte ji. Objednejte si předplatné tištěného měsíčníku Šifra, jeho digitální verzi nebo kombinaci obojího.

Můžete nás také podpořit dobrovolným příspěvkem.

Milan Vidlák, časopis Šifra