Komise pod vedením zmocněnkyně pro integraci Aydana Özuğzu požaduje dvojí občanství a volební právo pro cizince z nečlenských států EU, kteří trvale žijí v Německu. Požadavky jsou součástí prohlášení o poslání Německa, které navrhla komise.

Regenračné centrum

Komise pod vedením zmocněnkyně pro integraci Aydany Özogúze (SPD) požaduje volební právo pro cizince, kteří trvale žijí v Německu, na lokální úrovni. Stejně tak by měli mít možnost hlasovat v referendech. Zpravodajský portál welt.de oznámil, že návrh, který předložila Aydana Özogúze, vypracovala Nadace Friedricha Eberta.

V pravidelné zprávě University of  Pennsylvania, která se jmenuje 2017 Global Go To Think Tank Index Report, Nadace Friedricha Eberta v žebříčku nejvlivnějších think-tanků na světě obsadila 12. místo.

Je součástí demokracie, že se všechny zúčastněné osoby podílejí na rozhodování, tvrdí komise. Řeší se to již v 15 z 28 zemí EU. Rovněž by se měl usnadnit přístup k německému občanství například snížením minimální délky pobytu nebo možností dvojího občanství. Národní rada pro integraci, podobně jako etická rada, by měla v administrativě, hospodářství a médiích podporovat další otevřenou mezikulturní spolupráci.

Zacházení s rozmanitostí je „měřítko demokracie, společenského smíru a bezpečnosti“

V Berlíně zmocněnkyně pro integraci Aydana Özuğzu sdělila, že zacházení s rozmanitostí je „měřítko demokracie, společenského smíru a bezpečnosti“. Člen komise Herbert Brücker z Institutu pro zaměstnanost a výzkum povolání sdělil, že dobré soužití může být úspěšné teprve tehdy, pokud se v Německu každý může účastnit politického, ekonomického a kulturního života.

K tomu také patří otevřená debata o konfliktech ohledně přerozdělování a sociální nespravedlnosti, říká profesor. Snazší přístup k německému občanství, hlasovací právo na lokální úrovni pro občany ze zemí mimo EU a „prosazování interkulturního otevření administrativy, hospodářství a médií nebo spolkový zákon o spoluúčasti“ jsou rozhodující kroky na cestě k opravdové účasti a rozmanitosti v praxi.

Na dokumentu, který předložila Aydana Özoğuzu, se vedle dalších politiků SPD spolupodíleli také ekonomové, odborníci na islám, jakož i zástupci přistěhovaleckých a náboženských komunit.

Pokud se Vám naše práce líbí, podpořte ji. Objednejte si předplatné tištěného měsíčníku Šifra, jeho digitální verzi nebo kombinaci obojího.

Můžete nás také podpořit dobrovolným příspěvkem.

Jan Běhůnek, časopis Šifra

Regenračné centrum

Zdroje: https://www.welt.de/politik/deutschland/article162070856/Oezoguz-fordert-Wahlrecht-fuer-Migranten-ohne-deutschen-Pass.htmlhttps://www.epochtimes.de/politik/deutschland/oezoguz-fordert-wahlrecht-fuer-migranten-ohne-deutschen-pass-a2049299.html