A vítězem se stává... Sebastian Kurz. Rakousko povede nejmladší premiér v historii. Foto Profimedia

V rakouských parlamentních volbách, které se konaly o víkendu, zvítězili lidovci (ÖVP) Sebastiana Kurze. Země tak bude mít nejmladšího premiéra v Evropě. Tento ambiciózní mladík se už ve 27 letech stal ministrem zahraničí a teď, ve 31 letech, se s největší pravděpodobností stane kancléřem.

Volby rozhodla otázka přistěhovalectví, zejména z muslimských zemí, neboť Rakousko s 8,7 miliony obyvatel je jedním ze států, které v Evropě přijaly největší počet migrantů v přepočtu na počet obyvatel, a země se potýká v této oblasti s obrovskými problémy. V předvolební kampani udával tón debaty právě předseda lidové strany (ÖVP) a dosavadní ministr zahraničí Sebastian Kurz.

Populární politik během kampaně dokázal naplnit haly a náměstí, kde hlásal, že je třeba zamezit imigraci za štědrým rakouským sociálním systémem a zkrátit dávky azylantům. Migrace je Kurzovo dlouhodobé téma; už ve 24 letech se stal státním sekretářem pro integraci a v létě 2015 coby šéf diplomacie zabodoval úspěšnou snahou o uzavření balkánské migrační trasy a ostře se vymezil vůči sebevražedné politice německé kancléřky Merkelové, čímž si u Rakušanů ještě polepšil.

Podobný úspěch se mu podařil letos v létě, kdy jako první z evropských politiků volal po zastavení přístupových rozhovorů s Tureckem. Tehdy byla ještě německá SPD i kancléřka Merkelová proti, ovšem brzy nato dali Kurzovi za pravdu. „Samozřejmě se musím smát. Ještě před pár měsíci mi německý ministr zahraničí předhazoval, že jsem populista, a teď je německá pozice úplně stejná jako ta naše,“ pochvaloval si pak Kurz, jehož lidovci zvítězili s 31,4 procenty hlasů.

Druhé místo získala rovněž protiimigrační Svobodná strana Rakouska (FPÖ) se ziskem 27,4 procenta. S tím, že ještě není sečteno 750 000 korespondenčních hlasů a hrozí, že dojde k manipulacím podobně jako v případě prezidentských voleb, které musely být dvakrát zrušeny, než vyhrál ten „správný“ kandidát a při sčítání hlasů se podvádělo tak mocně, že ústavní soud musel nařídit opakování voleb. V první, květnové volbě, uspěl Norbert Hofer z FPÖ – v neděli večer, po sečtení hlasů, vyhrál. V pondělí se ale připočetly ještě korespondenční hlasy, které výsledek zvrátily. Jenže…

Druhý volební pokus se měl uskutečnit v říjnu, leč nestalo se. Norbert Hofer měl totiž v neoficiálních průzkumech v září takovou převahu, že byly volby posunuty pod naprosto neuvěřitelnou záminkou na 4. prosince. V pondělí 12. září 2016 předstoupil před rakouské novináře spolkový ministr vnitra Wolfgang Sobotka a oznámil, že druhé kolo prezidentských voleb, už předtím jednou soudem zneplatněné, se odkládá, protože „nelepí obálky“.Mluvčí ministerstva vnitra Robert Stein přiznal, že poštovní hlasy byly otevřeny a spočítány v neděli v noci ve čtyřech různých okresech v Carinthii bez přítomnosti oficiálních volebních svědků, což vyvolalo stížnost úřadu prokuratury pro hospodářskou kriminalitu a korupci státních úředníků. Ve všech řečených okresech přitom před započtením poštovních hlasů vedl Hofer nad Bellenem. Předseda Svobodných Heinz Christian Strache poukázal rovněž na nesrovnalosti v Linzu a ve Waidhofenu, kde bylo více hlasů než obyvatel. „Ač v té malé venkovské obci v Dolních Rakousech Waidhofen a v Ybbs an der Donau bylo registrováno pouze 9000 lidí, tak ti, co počítali voličskou účast, tvrdili, že účast byla 13 000 (149,9 procenta),“ hlásil deník Express.

Nebýt Kurze, Svobodní by zřejmě parlamentní volby vyhráli. Ještě před několika měsíci FPÖ vedla průzkumy, jenže pak do čela tamních lidovců nastoupil Sebastian Kurz, který se svým nesmlouvavým přístupem k migrantům přetáhl FPÖ téma i část voličů.

Tak jako tak je jasné, že obě strany ve volbách zvítězily a rozhodující bylo právě téma migrace. Naproti tomu sociální demokraté, kteří dosud vládli ve velké koalici s lidovci, skončili až třetí. Dosavadní kancléř Christian Kern, který nedávno přiznal úzké kontakty s nechvalně proslulým Georgem Sorosem, už předem ohlašoval, že jeho sociální demokraté odejdou do opozice, pokud neobhájí prvenství. Po deseti letech by tak vládu velké koalice mohla opět nahradit pravicová koalice lidovců a Svobodné strany Heinze-Christiana Stracheho.

Pokud se Vám naše práce líbí, podpořte ji. Objednejte si předplatné tištěného měsíčníku Šifra, jeho digitální verzi nebo kombinaci obojího.

Můžete nás také podpořit dobrovolným příspěvkem.

Milan Vidlák, časopis Šifra