„Státy, které očekávají finanční podporu z Evropské unie, musejí v řešení migračního problému projevit solidaritu,“ prohlásila podle agentury DPA německá kancléřka Angela Merkelová ve videovzkazu účastníkům neformálního summitu EU. Doufá, že se Unii podaří do konce června uzavřít dohodu o společném azylovém systému, je to podle ní dokonce jedna z priorit. „Věříme, že solidarita nemůže být jednosměrná,“ uvedla Merkelová na videu. Připomněla, že některé státy z rozpočtu EU čerpají víc, než do něj přispívají, aby podpořily svůj hospodářky rozvoj. Německo jako jeden z čistých přispěvatelů je podle jejích slov přesvědčeno, že solidarita musí být vzájemná.

Je to ale pravda, co německá kancléřka říká? Německo je stát, který na Evropské unii vydělává nejvíc. Logicky, vždyť je to jeho projekt. Naproti tomu státy jako Řecko, Španělsko a další, EU zcela zruinovala.

„Lidé neekonomové podceňují úlohu cen obecně a zapomínají, že cena je klíčový ekonomický parametr každého ekonomického systému. Že jsou ceny klíčové, lidé zapomínají, ale dvojnásob nechápou, že ze všech cen, kterých jsou v ekonomice tisíce, statisíce, je jedna cena nejdůležitější – a to je cena, která se jmenuje měnový kurs. Systémem eura se vytvořil jakýsi zprůměrovaný měnový kurs. Ukázalo se, že nevyhovuje žádné evropské ekonomice. Pro některé země je strašlivě vysoký, což jsou země evropského jihu, a pro některé země je strašlivě nízký, to jsou země evropského severu, včetně Německa. Kvůli tomu ve všech těchto zemích vzniká ekonomická nerovnováha, jenomže jednou má znaménko plusové, jednou minusové. Kritizovány jsou ale jenom země, které mají znaménko minusové. Země, kterým tento kurs vede k deficitu platební bilance, obchodní bilance, vývozu a dovozu, jsou kritizovány a chce se, aby se ony přizpůsobovaly. Ale ty země, které jsou přebytkové a které tyjí z toho pro ně neuvěřitelně výhodného kursu, od těch nikdo nic nechce. Lidi si pořád myslí, že Německo doplácí na Řecko a spol. Nesmysl. Německo na euru nesmírně vydělalo, a to, co dává do Řecka, je zanedbatelná věc,“ vysvětlil například v jedinečném rozhovoru pro Šifru  s názvem Evropa páchá harakiri bývalý český prezident Václav Klaus.

To, že mediální propaganda tvrdí něco jiného, je věc druhá. Ono ani s tím, jak tvrdí média a mnozí politici, že země jako Česko jsou čistí příjemci z unijního rozpočtu, neboť více z Evropy dostanou, než do ní odvedou, to není tak úplně horké.

Je to asi podobné, jako byste někomu sebrali tisícikorunu, pak mu z ní vrátili deset korun a tvářili se, jaký jste dobrák, že ho dotujete. Například francouzský ekonom Thomas Piketty ve svém bestselleru Kapitál 21. století to napsal velmi jasně: Země jako Česko jsou čistými plátci, nikoli příjemci, už dávno. Samozřejmě, proč bychom jinak byli v EU? Aby nám někdo dával peníze „zadarmo“?

Přestože se může zdát, že jde o velké peníze, to podstatné se odehrává jinde. Jak upozorňuje francouzský ekonom Thomas Piketty, jehož kniha Kapitál v 21. století z roku 2013 se stala celosvětovou senzací, Evropa si zadělává na problém hlubšího štěpení mezi západem a východem kvůli masivnímu odlivu prostředků z východu na západ skrze odvádění zisků dceřiných společností na východě do západních centrál.

Jen v roce 2016 si zahraniční vlastníci firem v Česku, z nichž většina je ze „starých“ zemí EU, na dividendách stáhli 289 miliard korun, což byla zatím nejvyšší částka. Z rozpočtu EU Česko získává v průměru ani ne 90 miliard ročně.

Piketty upozorňuje, že v letech 2010-2016 odešlo 4,7 procenta polského hospodářského výkonu v kapitálových příjmech na západ, zatímco opačným směrem z evropského rozpočtu to bylo 2,7 procenta. V případě Slovenska tento poměr činil 4,2 ku 2,2 procenta. Nepříznivě toto srovnání vyznívá i pro Maďarsko (7,2 ku 4 procenta). Suverénně nejhůře je na tom ale Česko s poměrem 7,6 ku 1,9 procenta. Tolik čísla…

Ale zpět k německé kancléřce Merkelové. Podle ní dobře funguje dělba úkolů při ochraně vnějších hranic Evropské unie a v boji s příčinami migrace, uvedla. Jak na to přišla, již nesdělila.

Přiznala alespoň problémy „při řešení otázky, jak dát uprchlíkům dočasný domov“. Některé země EU nadále brání přijímání uprchlíků, dodala kancléřka. Ta nazývá nelegální migranty uprchlíky přesto, že skutečných válečných uprchlíků je mezi nimi naprosté minimum.

Co je ale nejhorší, je skutečnost, že přijímání přistěhovalců a reforma systému pro udělování azylu jsou po letech migrační krize ve Středomoří a na Balkáně jedním z hlavních témat na summitech EU a prioritou. Kvóty pro přijímání migrantů odmítají pouze státy visegrádské čtyřky, tedy Česko, Maďarsko, Polsko a Slovensko. Nepřipouštějí zároveň možnost, že by v této otázce mohly být přehlasovány.

A proto se připravuje takzvaný Dublin IV, což je naprostá pohroma, o níž korporátní média raději příliš neinformují. Co to pro Česko znamená, si můžete prohlédnout ve videu níže. Jde o záznam projevu Václava Klause mladšího z Poslanecké sněmovny.

Jisté je jen jedno. Jakmile něco prohlásí vrcholní představitelé Evropské unie či Angela Merkelová, většinou je to buď lživé, anebo alespoň stejně „chybné“ jako jejich politika. Takhle se občanům lhalo naposledy možná v Sovětském svazu.

Pokud se Vám naše práce líbí, podpořte ji. Objednejte si předplatné tištěného měsíčníku Šifra, jeho digitální verzi nebo kombinaci obojího.

Můžete nás také podpořit dobrovolným příspěvkem.

Milan Vidlák, časopis Šifra

Zdroj: https://www.novinky.cz/zahranicni/evropa/463719-chcete-penize-musite-byt-solidarni-s-uprchliky-vzkazuje-merkelova.html