V Paříži byla ve svém bytě zavražděna pětaosmdesátiletá žena. Motivem činu byl pravděpodobně antisemitismus. Židovská obec je pobouřena a žádá důkladné prošetření.

Do bytu Mireille Knollové dorazili hasiči, které zavolala obyvatelka panelového domu kvůli požáru v jejím bytě. Po uhašení hasiči požár uhasili a objevili ohořelé tělo. Vyšlo ale najevo, že paní Knollová nezemřela kvůli ohni, ale byla ubodána jedenácti ranami nožem.

Státní zastupitelství je přesvědčené, že se Knollová stala obětí násilného činu kvůli své židovské víře a zahájila vyšetřování vraždy kvůli „skutečné nebo předpokládané příslušnosti oběti k náboženství“. O víkendu zadržela policie dva podezřelé, mezi nimi i jednoho muslimského souseda zavražděné. Mireille Knollová, narozená v roce 1932, se přitom dle slov jejího syna jen těsně vyhnula transportu během druhé světové války, když unikla hromadnému zatýkání židovského obyvatelstva v Paříži a s matkou prchla do Portugalska.

„Jsem rozhořčen hanebným zavražděním staré židovské dámy,“ uvedl ministr vnitra Gérard Collomb. „Podnikneme vše, abychom viníky tohoto barbarského činu našli.“ Ministr zahraničí Jean-Yves Le Drian, který je zrovna na návštěvě Jeruzaléma, sdělil, že je antisemitský motiv pravděpodobný. Činem jsou šokováni též zástupci francouzské židovské obce. Velký rabín Haim Korsia označil vraždu za „hrůzný zločin“.

Regenračné centrum

Francouzští policisté na popud nacistických okupantů tehdy zadrželi 13 000 Židů. Většina z nich byla později převezena do koncentračního tábora Osvětim a zavražděna.

Téměř před rokem otřásla židovskou obcí v Paříži vražda důchodkyně Sarah Halimi. Ve Francii žije nejpočetnější židovská komunita v západní Evropě. V poslední době se země potýká se zvýšenou vlnou antisemitismu. Zatímco předtím byly útoky, vyjadřující nenávist k Židům směřovány na instituce a budovy, nyní jsou čím dál více cílem jednotliví občané. Ohledně vlny útoků ze strany migrantů se ale zdá, že nešetří ani nežidovské Francouze a že si až tak nevybírají.

Regenračné centrum

Pokud se Vám naše práce líbí, podpořte ji. Objednejte si předplatné tištěného měsíčníku Šifra, jeho digitální verzi nebo kombinaci obojího.

Můžete nás také podpořit dobrovolným příspěvkem.

-red-