Ve věku 80 let odešel nejslavnější český zpěvák Karel Gott, když podlehl akutní leukémii. Zlatý slavík Gott zemřel v úterý krátce před půlnocí doma, v kruhu své rodiny, sdělila České tiskové kanceláři mluvčí rodiny Aneta Stolzová.

Karlu Gottovi se coby vyučenému elektrikáři podařilo vybudovat neuvěřitelnou kariéru. Vždyť za 50 let své činnosti se držel po celou dobu na vrcholu popularity a za tu dobu jej v anketě Zlatý a posléze Český slavík připravilo o cenu nejoblíbenějšího zpěváka pouze sedm interpretů, nikdo z nich však víckrát něž jednou – Waldemar Matuška, Miro Žbirka, Peter Nagy, Dalibor Janda, Pavol Habera, Daniel Hůlka a Tomáš Klus.

Regenračné centrum

Nejprve zpíval jenbom při práci elektromontéra v ČKD, ale v roce 1960 z továrny odešel a dva roky nato nastoupil v divadle Semafor, kde se stal okamžitě hvězdou. Celkem nazpíval na tisíc písní v čele s hity Lady Carneval, Kávu si osladím nebo Trezor.

Karel Gott ale nebyl jen výjimečný zpěvák, stal se i společenským fenoménem, který provázel životem všechny generace. Když v roce 2013 se svými popovými hity vystoupil na festivale Rock for People, publikum si naprosto získal. Včelku Máju s ním zpívali i nejotrlejší rockeři. Goťák byl i obrovský profík , který měl navíc neodolatelné charisma a choval se tak příjemně, vtipně, přátelsky a slušně, že ho nešlo nemít rád. Kdysi někde porohlásil, že jeho posláním je uvádět lidi do dobré nálady a meditativního stavu. A to se mu dařilo znamenitě.

V posledních měsících už věděl, že se blíží jeho konec, a tak se rozloučil v dojemném duetu se svou dcerou Charlottou s názvem Srdce nehasnou. „A teď už cítím, jak sprintuje čas, ještě než usnu, chci slyšet tvůj hlas,“ zpíval Gott.

Bilancoval i v písni Ta pravá, věnované svým dcerám a manželce. „Vy jste pro mě ty pravé, já váš táta, co pochopil, že život trochu chvátá, ale baví ho to čím dál víc… (..) Přepočítal jsem svoje dny a zjistil, že mi jich ještě pár zbývá, a nic nekončí, dokud se zpívá. Přepočítal jsem svoje dny a zjistil, že mi ještě nějaký zbyly, a nejvíc šťastný jsem byl, když jsme spolu sami byli…

Karel Gott již odpočívá. Co si ale bez něj počnou Češi, v jejichž životech byl jedinou a nezpochybnitelnou jistotou. Všechno se měnilo, jen Karel zůstával. Začíná proto zcela nová, pogottovská éra. Jisté je, že superstar podobných rozměrů se už v naší zemi nenarodí. Gott byl jenom jeden.

Pokud se Vám naše práce líbí, podpořte ji. Objednejte si předplatné tištěného měsíčníku Šifra, jeho digitální verzi nebo kombinaci obojího.

Můžete nás také podpořit dobrovolným příspěvkem.

Milan Vidlák, časopis Šifra