Zemřel bývalý americký prezident George H. W. Bush. Válečný jestřáb a muž, který svrhával režimy

„Jeb, Neil, Marvin, Doro a já se zármutkem oznamujeme, že po 94 pozoruhodných letech náš drahý táta zemřel,“ uvedl v sobotním prohlášení pro média George W. Bush, syn 41. prezidenta Spojených států amerických v letech 1989 až 1993, též pozdější prezident z této mocné politické dynastie. „George H. W. Bush byl člověkem obdařeným ušlechtilostí charakteru a nejlepším otcem, jakého si syn nebo dcera mohou přát,“ dodal Bush mladší.

Těžko říct, jak to měli Bushovi doma a jak si kdo představuje otce ušlechtilého charakteru, jisté však je, že George Bush starší je znám jako člověk, který nejdříve z pozice šéfa CIA a později z titulu funkce prezidenta vedl několik krvavých válek a podílel se na nelegálních státních převratech převážně v Jižní Americe, které si vyžádaly mnoho a mnoho obětí. V podstatě tedy standarní americký prezident.

Pro Čechy měl velký význam tím, že působil v Bílém domě zrovna v době, kdy u nás končil komunismus, a tak jej mnoho českých občanů vnímalo s jistou nostalgií a možná i nekritičností. Když řečnil v roce 1990 na Václavském náměstí, poslouchalo jej 100 000 lidí. Za zásluhy o demokracii obdržel při další návštěvě ČR k 10. výročí takzvané „sametové revoluce“ čestnou medaili T. G. Masaryka a Řád Bílého lva.

Pokud by nebyl prezidentem americkým, ale třeba čínským nebo ruským, jeho éra by byla hodnocena pravděpodobně mnohem přísněji – vždyť z pozice ředitele zpravodajské služby CIA a pozdějších politických funkcí se podílel pod záminkou „boje proti komunistické hrozbě“ na převratech a podrývání demokracie v nejrůznějších, například latinskoamerických zemích. Po odtajnění dokumentů v roce 1992 vyšla najevo rozsáhlá Operace Kondor, což byl boj proti nepohodlným osobám a politikům v Jižní Americe, který stál život skoro 80 000 lidí – ti byli buď popraveni, nebo zmizeli.

V roce 1986 propukla aféra Írán-Contras, největší politický skandál ve Spojených státech v 80. letech. Americká vláda prodávala v rozporu s americkými zákony zbraně Íránu, který válčil proti Iráku v irácko–íránské válce, a z výdělku tajně financovala protivládní povstalce v Nikaragui známé jako Contras. A později válčili mimochodem Američané i proti Iráku.

Bush byl do aféry přímo zapleten coby viceprezident; do svého deníku si tehdy poznamenal, že je „jedním z mála lidí, kteří znají všechny detaily té věci“.

Vlastně se kromě toho, že se ve funkci amerického prezidenta účastnil řízeného rozpadu východního bloku a rozpadu Sovětského svazu, ničím nevymykal. Stejné čachry dělají všichni američtí prezidenti. Jeho postoj nejlépe vystihuje výrok, který pronesl po sestřelení íránského letadla v roce 1988: „Nikdy se jménem USA neomluvím. … Je mi jedno, jaká jsou fakta, já nejsem člověk, co se omlouvá za USA.“

Pokud se Vám naše práce líbí, podpořte ji. Objednejte si předplatné tištěného měsíčníku Šifra, jeho digitální verzi nebo kombinaci obojího.

Můžete nás také podpořit dobrovolným příspěvkem.

Milan Vidlák, časopis Šifra