Desítky lékařů a vědců z celého světa vyjadřují obavy ze zavedení nové revoluční technologie na poli bezdrátového připojení. Jsou jejich obavy opodstatněné?

Rozvoj technologií s sebou přináší, podobně jako třeba volba prezidenta, rozdělení společnosti na dva hlavní tábory. Jedni jsou velkými fandy a hovoří pouze o výhodách, zatímco velkoryse přehlížejí negativa, druzí zase jenom nadávají a nevidí to dobré. Případně to, co někdo považuje za výhodu, druhému přijde jako zásadní problém.

Zažili jsme to s Wi-Fi zářením i 4G sítěmi a něco podobného nepochybně přijde i s přicházející technologií 5G. Největší výhodou technologie páté generace bezdrátových systémů je bezpochyby rychlost internetového připojení. Zatímco dnes se pohybuje rychlost stahování u 4G sítí v řádech Mb/s, tedy megabitů za sekundu, nová generace přinese podle poskytovatelů připojení skok na 1 Gb/s a postupně by se měla zvyšovat až na desítky či stovky gigabitů za sekundu. Přidanou hodnotou nových sítí má být nejen obrovská rychlost, ale také možnost připojení k síti v podobě takzvaného IoT neboli „internetu věcí“. Auta, ledničky a všechna možná i nemožná zařízení mají „frčet“ na síti v dosud nepředstavitelné formě.

To, jestli je tak skvělé mít připojené na internet i klíče od garáže a prohlubovat na něm závislost lidí, kteří již dnes nejsou schopni ani bezpečně přejít ulici, neboť místo provozu sledují displej, patří samozřejmě mezi velké etické otázky dnešní doby. Tak je to ale se vším – technologie může být dobrý sluha, ale zlý pán. Každý člověk se však může svobodně rozhodnout, do jaké míry bude moderní vymoženosti používat a jestli nevymění chytrý mobil třeba za knížku.

Pak je tu ale ještě jedna stránka věci, a když se řekne A, mělo by se říct i B: Jak je na tom nová technologie po zdravotní stránce? Jak ovlivní přechod na „silnější“ sítě naše těla? Jestliže o Wi-Fi a bezdrátových připojeních druhé, třetí či čtvrté generace toho bylo napsáno již docela dost (podle známé švédské studie z roku 2012, provedené v Univerzitní nemocnici v Örebro, má desetileté užívání mobilního telefonu za následek v průměru o 290 % vyšší riziko rozvoje nádoru na mozku), o páté generaci se zatím tolik nemluví. Bývá již takovým nešvarem, že lidstvo nejprve něco zavede a teprve poté, co se nové technologie rozjedou, se začne zkoumat, zda neškodí. Ani 5G není výjimkou. Jenže zatímco o tom, zda a jak technologii bude používat, si každý člověk rozhoduje sám, vyhnout se jejímu působení na lidské zdraví není možné; pokud nežijete uprostřed deštného pralesa, před bezdrátovým zářením zkrátka neutečete.

Již dnes se objevují skeptické hlasy, které před účinky 5G varují. Asi nejvýraznějším protestem byla nedávná výzva 250 lékařů a vědců ze 40 zemí, kteří žádají o pozastavení nebo alespoň posunutí termínu zavedení 5G sítí až do doby, než budou známa všechna zdravotní rizika. Vědci vyjadřují v moratoriu z roku 2017 své obavy, pokud jde o „všudypřítomné a rostoucí vystavení elektromagnetickým polím způsobeným elektrickými a bezdrátovými zařízeními již před zavedením 5G“. Poukazují na skutečnost, že „četné vědecké publikace ukázaly, že záření ovlivňuje živé organismy na úrovních, které jsou hluboko pod většinou mezinárodních a národních směrnic“. Účinky zahrnují zvýšené riziko rakoviny, buněčný stres, zvýšení škodlivých volných radikálů, genetické poškození, strukturální a funkční změny reprodukčního systému, poruchy učení a paměti, neurologické poruchy a negativní dopady na celkovou pohodu u lidí. Poškození přesahuje lidský druh, protože existuje stále více důkazů o škodlivých účincích na rostliny i zvířata.

Technologie 5G je sice výkonná, ale účinná pouze na krátkou vzdálenost. Na rozdíl třeba od Wi-Fi špatně „prochází“ pevným materiálem. A tak musí být instalováno mnohem více vysílačů a antén, což bude znamenat jediné: svět bude těmito anténami prošpikován skrz naskrz tak, že se mu nikdo nevyhne. Vzdálenosti mezi jednotlivými anténami nemají být delší než sto metrů.

V ideálním světě by se před spuštěním tak velké digitální a elektromagnetické revoluce nejprve zjistilo, zda je technologie bezpečná, případně by se hledalo co nejšetrnější řešení. Zvlášť po takové výzvě lékařů a vědců.

Somavedic Medic Uran 

Svět, který ovládá jen a jen byznys, se ale takovými podružnostmi, jako je lidské zdraví, nemá čas zabývat, a tak se musíme smířit s tím, že po 2G, 3G a 4G bude bez ptaní zavedeno i 5G, které už v některých českých městech, například v Kolíně či Karlových Varech, běží v testovacím režimu. Občan se o své zdraví zkrátka musí postarat sám. Výzkumy odborníků, kterým na lidském zdraví stále ještě záleží, ukazují, že elektromagnetické záření z bezdrátových sítí může způsobit poruchy v energetickém poli našeho těla, ale také na buněčné úrovni. To pak uvolňuje prostor různým chronickým, degenerativním onemocněním. Naše tělo je každý den, po mnoho hodin a zcela nechráněné vystaveno vysokofrekvenčnímu záření chytrých telefonů, Wi-Fi routerů, bluetooth zařízení, obrazovek, vysílačů a ostatních dodavatelů škodlivých frekvencí. Všechna tato zařízení produkují například volné radikály, které jsou sice neviditelné, ale v lidském těle mohou způsobit značnou neplechu od únavy, bolesti hlavy, přes nedostatek koncentrace a hyperaktivitu u dětí po poruchy spánku či chronická degenerativní a autoimunitní onemocnění.

Jednotlivá čísla Šifry si můžete objednat v tištěné i digitální formě v našem eshopu. Stejně jako předplatné. Poštovné a balné je zdarma

Jednou z variant je elektromagnetické záření „odstínit“. Dlouhodobě se touto problematikou zabývá například majitel lovosické společnosti Somavedic Technologies Ivan Rybjanský, který uvedl na trh řadu přístrojů na neutralizaci geopatogenních zón a elektrosmogu. „Elektromagnetické záření je sice stále přítomno – Somavedic však brání tomu, aby na něj naše tělo reagovalo. Škodlivé záření se prostřednictvím frekvencí vyzařovaných přístrojem Somavedic neutralizuje na buněčné úrovni,“ vysvětluje Ivan Rybjanský. Nejde přitom o vytloukání klínu klínem, Somavedic funguje na zcela jiném principu – zjednodušeně řečeno „na základě řízeného uvolňování energie z léčivých kamenů, jež na sebe v různých kombinacích působí a umocňují svoje účinky“.

Volné radikály v našem těle, o kterých byla řeč, vznikají jednak přirozenou cestou v rámci běžných metabolických procesů. S nimi si ale tělo poradí. Jenže další množství volných radikálů vznikne v důsledku nezdravých dějů uvnitř těla, například při poškozeném imunitním systému, vlivem chemikálií, nekvalitních potravin, kouření, ale i stále silnějšího elektromagnetického záření. Podle prvotních měření se ukazuje, že Somavedic svým nízkoenergetickým zářením eliminuje právě volné radikály z mobilních sítí 4G, ale troufne si i na 5G. Další výzkumy probíhají a výsledky v Rakousku, kde již 5G běží, jsou více než slibné.

Advertorial