Saúdská, královstvím vlastněná společnost SaudiAramco, převzala 100% kontrolu nad rafinérií Port Arthur v Texasu. Stalo se tak v rámci dokončení obchodní dohody, která byla oznámená již minulý rok.

Rafinérie Port Arthur je přitom známá jako klenot americké ropné sítě. Toto zařízení v zálivu může zpracovat až 600 000 barelů ropy denně, což jej činí největší rafinérií v Severní Americe. Saúdská společnost Aramco předtím vlastnilo 50 % rafinérie, přičemž druhou polovinu vlastnila RDSA (RoyalDutch Shell), nazývaná Motiva Enterprises. Nicméně tito dva ropní giganti, kteří rafinérii spoluvlastnili, měli vztahy jaksi nevlídné, a to vyústilo v dohodu v březnu 2016, jež vedla k současnému plnému odkoupení rafinérie Araby.

Kromě veliké Port Arthur Aramco také nakupuje plné vlastnictví 24 distribučních terminálů. Dále se jí dostane exkluzivního práva prodávat benzin a diesel pod značkou Shell ve státech Georgia, Severní Karolína, Jižní Karolína, Virginie, Maryland, ve východní části Texasu a na většině území Floridy.

Díky těmto dohodám se společnost Aramco bezpečně zahryzla do americké ekonomiky a zaručila si další příjmy a závislost zmíněných států a potažmo Spojených států na dobrých vztazích se Saúdskou Arábií. Už v tuto chvíli je Saúdská Arábie druhým největším zdrojem nezpracované ropy, hned za Kanadou. USA v únoru importovaly 1,3 milionů barelů saúdské nezpracované ropy denně, což je o 32 % více než minulý rok.

Saúdská Arábie doufá, že by její společnost Aramco stoupla v hodnotě na 2 biliony dolarů, a očividně pro to dělá vše, co může. Drží se intenzivně na pozici největšího exportéra ropy na světě, navíc Arabové dramaticky snížili daně pro společnost Aramco, doufajíce tak v hladký průběh jejího vzestupu v zámoří.

Je to také mimo jiné další z věcí, které se Trumpovi navzdory slibům nedaří splnit. Před rokem během kampaně totiž slíbil proměnu domácího energetického průmyslu s tím, že přinese nezávislost na „nepřátelích a ropných kartelech“. Saúdská Arábie, jakožto, slovy plamenných proslovů minulého roku, jeden z ropných kartelů, se ale nikam nechystá, naopak si vztahy s USA upevňuje na více frontách.

Je zřejmé, že se Trumpova rétorika Arabům příliš nezamlouvala, a tak si pojistili kamarády jediným způsobem, který dnes zaručeně funguje – penězi. Například do války v Jemenu nalákalo království Američany pomocí příspěvku 200 miliard dolarů, tedy oficiálně jakožto pokrytí nákladů za podporu intervence v Jemenu. Dalším krokem, o kterém v březnu tohoto roku psal například deník Washington Post, bylo obnovení zrušených zbrojních smluv, například 300milionový nákup zbrojního balíku s technologií precizního raketového navádění. Obamova administrativa tento obchod zatrhla, nicméně nezastavila přesun jiných zbraní, jako byly třeba tanky.

Navzdory rozšiřování a upevňování ropné hegemonie se Arabové nechali slyšet, že se chystají ekonomiku rozebrat a překopat způsobem, který nebude závislý na ropném bohatství, a to do roku 2030. Možná právě kvůli těmto strategickým výhodám a pevnému sevření klíčové suroviny se Arabům dostává nevídaně vlídného přístupu od Západu, který se neustále chvástá svou misí chránit lidská práva, kdekoliv je potřeba. Když se ale sekají ruce a šikanují ženy v důležité ropné zemi, namísto 50 raket tomahawk je raději zvolíme do komise pro ženská práva.

Pokud se Vám naše práce líbí, podpořte ji. Objednejte si předplatné tištěného měsíčníku Šifra, jeho digitální verzi nebo kombinaci obojího.

Můžete nás také podpořit dobrovolným příspěvkem.

Jan Petrák, časopis Šifra

Zdroje: http://money.cnn.com/2017/05/01/investing/saudi-arabia-buys-largest-oil-refinery-port-arthur/index.htmlhttp://money.cnn.com/2016/03/21/investing/saudi-arabia-largest-us-oil-refinery-port-arthur/?iid=ELhttp://ahtribune.com/world/north-africa-south-west-asia/war-on-yemen/1623-us-bribed-into-yemen-war.htmlhttp://ahtribune.com/world/north-africa-south-west-asia/war-on-yemen/1544-trump-arms-sales-saudi-arabia.htmlhttp://ahtribune.com/opinion/1423-saudi-arabia-2016.html