Zajímavý příběh v uplynulých dnech nabídl ředitel městské policie v Praze 1 Miroslav Stejskal. Na veřejnost se totiž dostal interní dopis, který pan Stejskal rozeslal strážníkům a kde je kritizuje za to, že vybírají málo pokut.

„Těžko byste mi vysvětlili, že jsme v prvním pololetí roku poklesli v počtu zjištěných a řešených přestupků ve veřejném pořádku oproti stejnému období roku 2016 o polovinu, tedy o více než pět tisíc přestupků,“ začíná svou výtku podřízeným. V dalších řádcích po nich požaduje, aby čísla „nahnali“ přes evidované přestupky za drobnější prohřešky, například za jízdu na kole či koloběžce po chodníku. „Klesli jsme ve všech oblastech činnosti, tedy i v počtu řešených dopravních přestupků a s tím spojenému ukládání sankcí,“ rozohňuje se šéf strážníků v dokumentu, který někdo od policie uvolnil na sociální sítě, zřejmě aby veřejnost viděla, do čeho jsou strážníci nuceni. Podle Stejskala si totiž „důsledky“ za nízký počet řešených přestupků „ponese každý individuálně podle toho, jaký stav jsme u konkrétního strážníka zjistili“.

Dokument se stal okamžitě terčem kritiky. Nejčastější a nejlogičtější námitky zněly: Pokud je práce strážníka hodnocena podle toho, kolik vybral na přestupcích, je něco špatně. Nebo: Když dělají strážníci to, co mají takto shora nařízeno, lidi jim nadávají. Když se chovají lidsky a řeší jen vážnější prohřešky, jsou buzerováni shora a hrozí jim osobní postihy…

Od čeho to vlastně jste? Pan Stejskal má o úkolech strážníků jasno. Foto FB

Předseda výboru pro městskou a obecní policii Unie bezpečnostních složek Richard Krbek ke kauze pro server Lidovky.cz uvedl, že nejde o žádnou novinku. „Pan Stejskal už léta vypisuje a úkoluje lidi a nakazuje jim, jak mají řešit přestupky. Pamatuji si, když jsem pod panem Stejskalem pracoval, jak vydával nařízení, kolik mají strážníci řešit přestupků a jak je mají řešit. Zakazoval domluvu a nakazoval pokuty.“ Podle něj však nemůže ředitel nařídit strážníkům, jak mají situace řešit. „Když není na místě, tak přece nemůže vědět, jak se dá situace řešit. Dokonce existují nahrávky pana Stejskala, jak křičí do vysílačky na strážníka, aby toho člověka vykostil a dal mu pokutu asi tisíc korun,“ uvedl Krbek s tím, že takový přístup je nepřípustný. Podle pana Krbka by se strážníci měli zabývat ochranou veřejného pořádku a ne vybírat pokuty a „fungovat jako výběrčí daní z pohádky O pyšné princezně“.

Poté, co začal dokument kolovat po internetu, k němu zaujal stanovisko i šéf strážníků na Praze 1 Miroslav Stejskal. Za svou výtkou směrem k strážníkům si stojí. Nejde prý o žádnou buzeraci, ale plnění povinností, za které by očekával spíše potlesk… „Na základě vlastních poznatků o rozsahu protiprávního jednání na území Prahy 1 je zcela nepochybné, že k poklesu činnosti není žádný důvod, neboť rozsah protiprávního jednání v oblasti veřejného pořádku se nijak nesnížil,“ vysvětluje Stejskal.

To je jistě také pravda. Z toho, jak to podal v dopise, i ze zkušeností strážníků to však vypadá spíš tak, že aby nebyli pokáráni nebo jim nebylo sníženo osobní ohodnocení, mnohem jednodušší od nich bude vybrat pokutu od babičky, které přechází silnici dva metry od přechodu, než agresivního opilce, který si z nich dělá den co den dobrý den. Podobně jako policisté, kteří si za slunného dne stoupnou dvacet metrů před konec vesnice a na přehledné rovince chytají ty, co zrychlili pár metrů před značkou, zatímco skuteční piráti řádí jinde. Je totiž velký rozdíl, řeknete-li strážníkům, ať více dbají na dodržování pořádku a zaměří se na největší nešvary, nebo jim sdělíte, že když udělí málo pokut, budou za to trestáni. Co myslíte vy?

Pokud se Vám naše práce líbí, podpořte ji. Objednejte si předplatné tištěného měsíčníku Šifra, jeho digitální verzi nebo kombinaci obojího.

Můžete nás také podpořit dobrovolným příspěvkem.

Milan Vidlák, časopis Šifra