Když v dubnu po vyhazovu z ODS Václav Klaus mladší ohlašoval, že se chystá založit novou stranu, a vyzval lidi na Facebooku, aby mu pomohli najít název, na internetu bylo veselo. Objevovaly se návrhy jako Klaus Klaus Klan, Klausovka, Klaustrofobie nebo Strana svobodného selského rozumu se zkratkou SSSR.

Skutečné jméno je nakonec o poznání neutrálnější a obyčejnější – Trikolóra. „Přišel čas vzít si naši zemi zpátky,“ ohlásil na tiskové konferenci Václav Klaus mladší. Českou republiku by si podle něj měli vzít zpátky lidé, kteří pracují, vychovávají děti a platí daně. Jak to hodlá udělat, není jasné, ale jejím cílem je „bránit konzervativní hodnoty a zdravý rozum“. „Skutečně nás zajímá mnohem víc Jaroslav Novák z Pelhřimova než lachtan na Antarktidě,“ řekl lídr nového politického hnutí a přiblížil, jak má taková obrana „normálního“ světa vypadat. „Například si nemyslíme, že savci mají 27 pohlaví podle toho, jak se cítí, a že máme takové bludy učit děti ve školách. Nemyslíme si, že evropskou, potažmo světovou průmyslovou politiku má určovat šestnáctiletá puberťačka ze Švédska s nějakými diagnostikovanými psychickými poruchami,“ sdělil v narážce na mladou švédskou ekologickou aktivistku Gretu Thunbergovou. Nic proti tomuto názoru, ale bylo by zajímavé vidět diagnózy světových lídrů, kteří určovali průmyslovou politiku doteď.

„Poslední dva roky jsem měl možnost sledovat politický život republiky zevnitř. Je to drtivá zkušenost, vidět divadýlka pro veřejnost a noviny, vidět neřešení příčin důležitých společenských problémů. Vidět stádnost a pokrytectví, hloupost a osobní zájmy spousty našich elit,“ řekl též Klaus na tiskové konferenci.

Výraznou tváří hnutí bude kromě Klause i poslankyně Zuzana Majerová Zahradníková, která nesouhlasila s vyloučením Klause z ODS a v reakci na rozhodnutí vedení partaje opustila stranu i poslanecký klub. Trikolóra tak bude mít v parlamentu dva poslance, aniž by zatím prošla volbami. „Jsem přesvědčená, že strana, jakou vytváříme, na české politické scéně chybí. A zatím to vypadá, že můžeme oslovit hlavně bývalé voliče a členy ODS,“ řekla serveru iDNES.cz.

Bude zajímavé sledovat, zda Trikolóra skutečně sebere hlasy ODS, nebo třeba ubere hlasy nacionálně orientované SPD Tomia Okamury, a zda se „opoziční“ hlas k současnému probruselskému a proamerickému mainstreamu posílí, nebo naopak rozmělní.

Jisté v tuto chvíli je, že proti Trikolóře půjdou velmi tvrdě mainstreamová média. Nezklamala například opět Česká televize, která pojala zpravodajství tradičně a po svém. Když se probíralo založení Trikolóry v pořadu Události, komentáře, neseděl ve studiu ani jeden ze zakladatelů, zato tam seděl politolog Petr Sokol z ODS. Jak upozornil na Facebooku spoluzakladatel ODS Petr Štěpánek: „To je mimořádně kouzelné, neboť je to ten stejný Sokol, kterého spoluzakladatelka Trikolóry Zuzana Majerová Zahradníková porazila ve volbách do Poslanecké sněmovny díky preferenčním hlasům přesto, že byla na kandidátce až za ním. Ještě kouzelnější je, že přeskákaný politolog Sokol předvídá pro Trikolóru 2,5 procenta.“ A klade si otázku, zda není čistě náhodou jeho odborný názor ovlivněn porážkou od konkurentky. Česká televize si takové otázky zjevně neklade, neboť účel světí prostředky. Ono věnovat pořad tomu, že založí někdo novou stranu, a nemít tam žádného hosta z této strany, je poněkud zvláštní.

Poslední, co tahle aktivistická parta zřejmě chce, je nechat někoho vracet zemi zpátky „lidem, kteří pracují, vychovávají děti a platí daně“. To by tak ještě scházelo.

Pokud se Vám naše práce líbí, podpořte ji. Objednejte si předplatné tištěného měsíčníku Šifra, jeho digitální verzi nebo kombinaci obojího.

Můžete nás také podpořit dobrovolným příspěvkem.

Milan Vidlák, časopis Šifra