Po dlouhých letech nejistoty vědci přicházejí s vysvětlením, jak vznikly rozsáhlé komplexy podzemních tunelů v Jižní Americe. Vzhledem k tomu, že tunely nejsou výsledkem geologických procesů, se vědci už od 30. let domnívali, že je přibližně před 10 000 lety vyhloubili lidé. Nedávno objevené škrábance na zdech tunelů ale podle nich prozradily, že jde o dílo pravěkých podzemních lenochodů, kteří vyhynuli přibližně před 8000 lety.

Na začátku stál geolog Amilcar Adamy z Brazílie, který před lety slyšel zvěsti o podivné jeskyni ve státě Rondonia na severozápadě Brazílie. Na místo se vydal v roce 2010, aby pátral po důkazech o geologickém původu údajně lidmi vybudované jeskyně. Ovšem v momentě kdy uviděl jeskyni na vlastní oči, bylo mu hned jasné, že musela být skutečně uměle vytvořená. „Nikdy jsem nic takového neviděl. Okamžitě to strhlo mou pozornost, protože jeskyně nevypadala jako přírodní,“ popsal Adamy své první dojmy.

O několik let později narazil jiný vědec Heinrich Frank z Federal University of Rio de Janeiro na velmi podobnou jeskyni. Objevil ji poblíž města Novo Hamburgo, tisíce kilometrů daleko od jeskynního komplexu, který zkoumal jeho kolega Amilcar Adamy. Heinrich se proto rozhodl, že zkusí prozkoumat i jiné oblasti a postupně objevoval stovky podobných tunelů a jeskyní rozesetých po celé Brazílii. V jižní a jihovýchodní Brazílii se dodnes těchto dávných tunelů našlo už přes 1500. Všechny jsou uměle vytvořené a daly by se rozdělit do dvou typů podle velikosti. První typ tunelů je poměrně malý, mívá průměr o velikosti cca jeden a půl metru, větší typ tunelů ale mívá až dva metry na výšku a čtyři na šířku. Délka tunelů dosahuje až 100 metrů.

Foto Amilcar Adamy

Není pochyb, že vědci při pomyšlení na neznámý původ rozsáhlých jeskynních komplexů zažívali velmi krušné chvíle. Motivace vyřešit tuto záhadu tak byla obrovská. Vzhledem k absenci racionálního vysvětlení vznikal i prostor pro nejrůznější teorie o vzniku těchto tunelů a za jejich stvořitele se považovali lidé. Vědcům se nechtělo věřit, že by lidé v období před 10 000 lety byli schopní vykopat tak obrovské množství tunelů. Na druhou stranu, když zvládli pyramidy… Navíc chyběl i nějaký rozumný motiv, jinými slovy nikdo neuměl vysvětlit, proč by si lidé dávali takovou práci s výkopem tunelů a k čemu by jim tunely vlastně byly. I přesto ale byla teorie o vybudování tunelů lidmi dlouhou dobu považována za nejpravděpodobnější, protože byla v podstatě jediná.

Vše se ale změnilo v momentě, kdy Heinrich Frank v jednom z tunelů zvedl hlavu a na stropě uviděl podivné škrábance. Napadlo ho, že rýhy na vysokém stropě muselo zanechat nějaké opravdu velké zvíře.

Podle velikosti a tvaru stop po drápech, které byly nalezeny na zdech tunelů, výzkumníci zjistili, že je zde zanechali zástupci pravěké megafauny, kteří obývali naši planetu v období od cca 2,5 milionu do 8500 let před naším letopočtem. Konkrétně šlo o podzemní lenochody a pásovce. Do nedávna záhadné tunely nebyly ničím jiným než jejich norami. Nutno podotknout, že předchůdci lenochodů se od těch dnešních zásadně lišili, a to především tělesnými rozměry. Dosahovali více než čtyřmetrové výšky a vážily přibližně tři tuny.

Megatherium americanum, vyhynulý rod obrovského pozemního lenochoda. žil od pliocénu do raného holocénu v Jižní a Střední Americe. Dosahoval zhruba rozměrů dnešního slona.

Záhada je tak podle vědců vyřešena. Opět se ale ukazuje, jak těžké je pro nás porozumět tomu, co se na naší planetě dělo před několika tisíci lety. Vše totiž mohlo být ještě úplně jinak, než si v tuto chvíli myslíme.

Pokud se Vám naše práce líbí, podpořte ji. Objednejte si předplatné tištěného měsíčníku Šifra, jeho digitální verzi nebo kombinaci obojího.

Můžete nás také podpořit dobrovolným příspěvkem

Lukáš Marek, časopis Šifra

Zdroj: http://www.sciencealert.com/this-massive-tunnel-in-south-america-was-dug-by-ancient-mega-sloths