Z České republiky do Bavorska přichází ilegálně stále více migrantů, řekl bavorský ministr vnitra Joachim Herrmann v rozhovoru pro německý nedělník Frankfurter Allgemeine Zeitung. Potvrdil tím tak skutečnost, u níž se Češi tváří, že neexistuje. Různí migrační optimisté, neziskovky, experti a liberální politici výsměšně poukazují na to, když nedovedou argumentovat, že je u nás „dvanáct migrantů“, Češi jsou rasisti a xenfobové a téma není třeba vůbec řešit, protože pro naši zemi není aktuální.

Jak je ale vidět, buď jsou naivní a netuší, o čem mluví, anebo skutečnost usilovně zakrývají.

Jak může někdo říct, že se nás téma netýká? Jako kdyby snad v Evropské unii byly hranice a v sousedním Německu nebyly miliony migrantů, přičemž z velké části nikdo netuší, kdo jsou a odkud přišli, a hlavně – další a další jsou na cestě. Každý rozumně uvažující člověk tak pochopí, že když má sousední země problém s migrací, my s tou zemí máme otevřené hranice a navíc jsme státem tranzitním, máme problém také a je jen otázkou času, kdy se projeví výrazněji. Pokud samozřejmě takoví lidé nemají v popisu práce (nebo grantů) skutečnost lakovat v něčím zájmu narůžovo. Takové Sorosovy granty to jistí…

„Zaznamenali jsme nárůst ilegální migrace přes Českou republiku,“ řekl teď tedy bavorský ministr vnitra Joachim Herrmann. Jeho slova o tom, že přes Česko přicházejí nelegální migranti do Německa, přitom v jiném rozhovoru, pro Welt am Sonntag, potvrdil ředitel unijní agentury pro ochranu vnějších hranic Frontex Fabrice Leggeri.

Většina migrantů, kteří přicházejí takzvanou balkánskou cestou, sice do Německa přijde ze Slovinska přes Rakousko, ale část se dostane i k nám. Toky a směry se pak mohou různě měnit.

Bavorský ministr Herrmann proto chce „ucpat díry“ a žádá, aby Evropská unie začala hlídat hranici mezi Slovinskem a Chorvatskem. Řekl také, že Bavorsko se zřejmě už příští týden dohodne se spolkovou vládou na tom, aby mohlo na hranici provádět vlastní kontroly. To by znamenalo, že je schengenu, jedné z velkých výhod a vymožeností Evropské unie, konec…

Kontroly se budou dělat v příhraničním pásmu do 30 kilometrů od hranic a rovněž na letištích a nádražích s mezinárodním významem. Od května německá policie zaregistrovala celkem 18 024 lidí, kteří do země přišli přes hranice s některým ze sousedů. ČTK informovala, že podle statistik německé policie, na něž se odvolává deník Rheinische Post, v prvních pěti měsících letošního roku přišlo do Německa ilegálně také 2039 lidí ze Švýcarska, 1622 přes Francii a 1905 přes Českou republiku.

Vzpomněli si ale Němci brzy, že je třeba bránit ilegální migraci. Paradoxně nelegální migranty právě oni do Evropy pozvali. Legendární větu kancléřky Merkelové „Wir schaffen das“, „My to zvládneme“, pak asi není třeba připomínat. Na tu se opravdu nedá zapomenout.

Pokud se Vám naše práce líbí, podpořte ji. Objednejte si předplatné tištěného měsíčníku Šifra, jeho digitální verzi nebo kombinaci obojího.

Můžete nás také podpořit dobrovolným příspěvkem.

Milan Vidlák, časopis Šifra