Server YouTube se přidává bok po bok Facebooku a Twitteru v křížové výpravě proti nežádoucímu obsahu. Vydal prohlášení, že bude upřednostňovat „spolehlivější“ zdroje a umístí je ve vyhledávači jako první. Podobná opatření již provozuje zmíněný Facebook či vyhledávač Google. Otázka z ní – kdo určuje, jaký zdroj je „spolehlivý“?

Regenračné centrum

O tomto poměrně očekávatelném rozhodnutí informoval deník Wall Street Journal. Do „top“ seznamu videí se totiž dostala řada „konspiračních teorií“ o nedávném masakru v Las Vegas, naznačujících, že se jednalo o tzv. operaci falešné vlajky; obsahují například svědectví o tom, že se střílelo z více míst najednou. Ono uvěřit oficiální teorii, kterak si milionářský gambler z domova důchodců dotahal na hotelový pokoj desítky zbraní a deset minut bezdůvodně pálil do davu, vyžaduje jistou dávku sebezapření. A jak tyto pochybnosti o smysluplnosti této verze rozptýlit? Ano, správně, cenzurou…

Regenračné centrum

Není však cílem tohoto článku obsah těchto videí rozebírat – zajímavá je totiž samotná reakce serveru YouTube. Jedno z těchto rychle oblíbených videí s názvem Důkaz, že je střelba v Las Vegas byla operací falešné vlajky – střelec ze 4. patra (Proof Las Vegas Shooting Was a FALSE FLAG Attack – Shooter on 4th Floor) se dočkalo více než milionu zhlédnutí v pouhých 27 hodinách od nahrání. Uživatel Jake Morphonios, který má video na svědomí, se ale rychle setkal s cenzurou, a jeho video, navzdory obrovskému růstu zhlédnutí, bylo ve vyhledávači najednou nahrazeno více „mainstreamovými“ videi.

YouTube nedlouho poté oznámil, že provádí „úpravy“ ve vyhledávacích systémech, aby upřednostňovaly spolehlivější zdroje, a to zejména v případech, když se týkají „důležitých současných událostí“. Ačkoliv se dostala ven informace o úpravách samotných, nikdo již nespecifikoval, kdo, co nebo jak posuzuje akurátnost a věrohodnost videí. Optimistické je alespoň to, že na rozdíl od postování na Facebooku zde ještě nečelíte žádným finančním pokutám, anebo, jak je tomu v Británii, dokonce policejním zásahům. Reakce YouTube je tedy zatím poměrně umírněná – odklidí nevěrohodné video do ústraní, a pokud uživatel vytrvale porušuje zásady serveru (ukazuje nevhodný materiál, což si lze vyložit všelijak, ale také očividné případy, jako násilí, krev apod.), jeho kanál nemůže vkládat do videí reklamy a vydělávat si tak, popřípadě je donucen je smazat a v nejhorším případě o účet přijde.

Ostatně něco podobného se nedávno stalo i Šifře – byla peskována za to, že v článku o 11. září ukázala, kterak byl Usáma bin Ládin na videu z roku 2001 viditelně nejméně o deset let starší než na videu z roku 2007, a byla nařčena z šíření terorismu a násilného obsahu. Stejně tak bylo z YouTube smazáno zásadní video lasvegaské taxikářky, která natočila střelbu ozývající se z různých míst. (Na druhý pokus zatím „drží“.)

Ještě štěstí, že nám dnes sociální média ochotně naznačí, čemu máme věřit a co je fake news. Co bychom si počali, kdyby nám nikdo nedonesl jediné správné názory pohodlně na podtácku? Demokracie přece není žádný holubník.

Pokud se Vám naše práce líbí, podpořte ji. Objednejte si předplatné tištěného měsíčníku Šifra, jeho digitální verzi nebo kombinaci obojího.

Můžete nás také podpořit dobrovolným příspěvkem.

Jan Petrák, časopis Šifra

Zdroje: https://www.wsj.com/articles/youtube-tweaks-its-search-results-after-rise-of-las-vegas-conspiracy-theories-1507219180http://www.zerohedge.com/news/2017-10-06/youtube-tweaks-its-search-algos-after-las-vegas-conspiracy-theories-go-viral