Není žádným tajemstvím, že životní prostředí v Indii je v určitých oblastech velmi špatné. Druhý nejlidnatější stát planety však minulý týden ukázal celému světu, že mu problematika životního prostředí není lhostejná. Během jediného dne Indové vysadili 50 milionů stromů, a pokořili tak i světový rekord.

Zdá se, že Indie se skutečně pomalu stává zelenější zemí, a dokonce můžeme říci, že je dobrým příkladem pro ostatní státy. Jaká to změna pro jihoasijskou zemi, na kterou si v minulosti ostatní spíše ukazovali jako na velkou a lidnatou „bordelářku“. Není se čemu divit, Indie na tom z hlediska environmentalistiky skutečně není zrovna dobře. O špatné situaci indického životního prostředí svědčí například fakt, že šest z deseti měst s nejvíce znečištěným ovzduším najdeme právě na území Indie. V posledních letech však začíná být patrná snaha něco s tím udělat a důkazem toho je právě i masivní akce z minulého týdne, kdy se indickým dobrovolníkům podařilo vysadit 50 milionů stromů během pouhých 24 hodin.

Poslední dobou dává Indie světu vědět, že její cesta se bude ubírat po výrazně zelenější stezce, než tomu bylo doposud. Můžeme sledovat především prudký rozvoj ekologické výroby elektrické energie, a to hlavně díky výstavbě nových solárních elektráren. Světové prvenství si tak díky tomu drží například indické letiště Kóčin, o kterém již Šifra informovala. Jako první letiště na světě je totiž plně energeticky soběstačné. Solární panely umístěné v areálu zajistí veškerou elektrickou energii na provoz letiště, a za elektřinu tak jeho provozovatelé nemusí platit jedinou rupii. Indie se rovněž chlubí, že v současnosti je už v této zemi solární energie dokonce levnější než uhlí, což by mohlo znamenat další velkou úlevu pro zdejší prostředí.

Čerstvý projekt, o kterém informovala média napříč celým světem, se však zaměřil na trochu jinou sféru zelené politiky, a to na zalesňování území. V dnešní době, kdy lesů stále ubývá, je to jednoznačně vítaná změna. Obrázky zničených, vykácených či vypálených pralesů vídáme až bolestně často, minulý týden však konečně zaplavily internet také obrázky, kde je vidět pravý opak. Neuvěřitelných 50 milionů mladých stromků za pouhých 24 hodin, to je vskutku úctyhodný výkon, za nímž stojí spousta úsilí a v neposlední řadě také finančních prostředků.

Do hromadného vysazování se zapojilo přibližně 800 000 dobrovolníků, kteří sázeli stromy na předem určená místa. Mladé stromy zapouštěly své kořeny například v městských parcích, podél silnic a železnic, na okrajích lesů i na nezalesněných plochách. Indii tento projekt stál necelých 6 miliard eur a také celý den práce ochotných dobrovolníků ze státu Uttarpradéš, ale stálo to za to. I když se odhaduje, že přibližně 40 % vysazených stromů se neuchytí, je to aspoň krůček na cestě za zelenější planetou. Jako malý bonus, který se v tomto případě dal čekat, je rovněž zápis do Guinessovy knihy rekordů. Dosud držela rekord v počtu vysazených stromů za jediný den Palestina, kde se v roce vysadilo přesně 847 275 stromů.

Lukáš Marek

Zdroj: http://news.nationalgeographic.com/2016/07/india-plants-50-million-trees-uttar-pradesh-reforestation/