Pod názvem BabyNes nabízí švýcarská potravinářská společnost Nestlé mléko pro děti v plastových kapslích, včetně přístroje na jeho přípravu. Celé by to bylo k smíchu, pokud by to nebylo poněkud smutné.

Nestlé již celé roky úspěšně prezentuje své Nespresso jako stylový a pohodový způsob pití kávy. V milionech domácností po jednom šálku kávy v odpadu končí ekologicky problematická hliníková kapsle. Zákazníci za kapsle s kávou Nespresso nechávají v exkluzivních buticích pěkné peníze, přibližně 70 eur za kilogram. Pro srovnání, ekologická káva, která je obchodována ve velkém měřítku, stojí asi 20 eur za kilogram.
Prodej kapslí s kávou je pro Nestlé zlatý důl a nápad se dobře kopíruje. Například na zcela novou cílovou skupinu – děti. Ty pít kávu nemohou, proto se jim nabídne BabyNes s odpovídajícím přístrojem. Na webové stránce produktu se píše: „Inspirované mateřským mlékem, vyvinulo Nestlé BabyNes. Systém BabyNes se skládá z inteligentního přístroje a 6 druhů mléčné potravy pro kojence, které se přizpůsobí různým stravovacím potřebám vašeho dítěte až do věku 3 let.“

Pohodlné, hygienické a drahé

Co se v mládí naučíš, ve stáří jako když najdeš. BabyNes je v současnosti k dispozici ve Švýcarsku (již od roku 2011) a ve Francii výlučně v lékárnách a v místních on-line prodejnách Nestlé. Kdy bude systém zavedený do dalších zemí, zatím není jasné. Kapsle s práškovým mlékem nejsou jako v případě Nespressa vyrobeny z hliníku, ale z plastu.

Jedna BabyNes kapsle v současné době stojí kolem 1,90 švýcarského franku (při současném kurzu je to cca 43 korun). Tři takové mléčné pokrmy stojí 5,70 franku – asi dvakrát tolik, než stojí klasický mléčný prášek. Tak to alespoň spočítaly Süddeutsche Zeitung.

Přízeň matek se Nestlé snaží získat komfortem, jednoduchostí a pohodlím. Kromě toho je prý důležitá role zdraví dítěte: „Systém BabyNes za méně než jednu minutu umožňuje dávkování bez nejmenších hrudek, optimálně připravené v požadované teplotě. Každá kapsle je vzduchotěsně uzavřená a obsahuje integrovaný vodní filtr, který eliminuje bakterie a zajišťuje optimální hygienické podmínky.“

S „inteligentním přístrojem“ si Nestlé slibuje „inovativní služby“, díky nimž budete mít pochybnosti o tom, zda se o dítě má starat matka, otec nebo přístroj. „Pokud máte model s on-line službami s Wi-Fi připojením a aktivovali jste ho s programem My BabyNes, tak budete nepřetržitě připojeni ke svému přístroji (PC, telefon), deníku a výživové poradkyni. To vám každý den umožní jednoduše sledovat růst a výživu vašeho dítěte,“ tvrdí internetová stránka.

On-line služba Nestlé umožňuje sbírat data (kdy dochází zásoba mléčných kapslí) a současně informovat dětského lékaře o vývoji vašeho dítěte. „Máte možnost sdílet tabulku s váhou a nutriční informace se svým pediatrem. Vyberte určité období, které chcete sdílet, abyste umožnili přesné sledování.“

A dále:

  • Získejte informace v reálném čase. Váš profil se automaticky aktualizuje prostřednictvím vašeho počítače pomocí on-line služby. Sledujte, kdy a jak dlouho vaše dítě pije, a přihlaste se do svého deníku vzdáleným přístupem.
  • Spravujte svůj profil My BabyNes pomocí vzdáleného přístupu. Zaregistrujte příjem potravy svého dítěte na cestách, nebo jak často a jak dlouho jste dítě kojila.
  • Do alba dítěte přidejte fotky, videa nebo poznámky a sdílejte jej s rodinou nebo přáteli.
  • Sledujte zásobu kapslí. Předtím, než dojde zásoba kapslí, obdržíte zprávu.
  • Objednejte své kapsle jediným kliknutím nebo se podívejte na složení a množství, které pro vaše dítě potřebujete.

Že by další nepotřebný výrobek, který je navržen tak, aby z běžné a rutinní aktivity, jakou je krmení dětí, vytvořilo komplikovanou a drahou záležitost? A ještě bude lid pěkně pod kontrolou…

Pokud se Vám naše práce líbí, podpořte ji. Objednejte si předplatné tištěného měsíčníku Šifra, jeho digitální verzi nebo kombinaci obojího.

Můžete nás také podpořit dobrovolným příspěvkem.

Jan Běhůnek, homaterapie.cz

Zdroje: https://utopia.de/zum-heulen-nespresso-fuer-babys-972/https://netzfrauen.org/2017/02/17/nespresso/