Americký týdeník The Washington Examiner otiskl po úterním slavnostním otevření mostu, který spojuje poloostrov Krym s ruskou pevninou, šokující komentář s titulkem „Ukrajina by měla vyhodit do povětří Putinův most na Krym“. Rusko se proti bizarnímu článku ohradilo a požaduje od redakce vysvětlení s tím, že jde o výzvu k teroristickému útoku.

Regenračné centrum

„Ukrajina má prostředky k leteckému úderu proti mostu, aby ho aspoň dočasně vyřadila z provozu,“ napsal autor komentáře Tom Rogan. Most je podle jeho úvah dost dlouhý na to, aby bylo možné vyhnout se riziku lidských obětí z řad těch, kdo po něm pojedou. Podle něj by měli ukrajinští piloti letět nízko a kličkovat, aby se vyhnuli ruské protivzdušné obraně. Rogan dále píše, že by útok měly podpořit Spojené státy americké, protože „morální naléhavost takovéto akce je zřejmá“. Zničený most by byl prý signál, že se Ukrajina nemíní smířit s ukradením Krymu, a také by se oslabila ruská propaganda.

Takto se most stavěl… Foto riafan.ru

Ruské velvyslanectví ve Washingtonu se proti neuvěřitelnému článku ohradilo a čeká od redakce vysvětlení. Velmi ostře se ale vyjádřil i ukrajinský, Američany instalovaný prezident Petro Porošenko: „Most se okupantům bude určitě hodit, až budou prchat z našeho Krymu.“

Nový most přes Kerčský průliv slavnostně otevřel v úterý prezident Vladimir Putin. Po 19 kilometrů dlouhé spojce Ruska a anektovaného Krymu přejel v čele kolony nákladních vozidel. Moskva si od mostu slibuje několikanásobně větší příliv turistů na poloostrov a lepší zásobování Krymu.


A takto otevíral…

Ruský prezident označil otevření spojnice za historickou událost. „V různých historických epochách, dokonce už za cara, lidé snili o postavení takového mostu. A hle, nakonec díky vaší práci a talentu se tento projekt, tento zázrak uskutečnil,“ děkoval tvůrcům mostu.

Na gigantické stavbě se podílelo přes 15 tisíc lidí a stanice Rossija 24 upozornila, že se most začal stavět v únoru 2016, a dostává se tak do provozu v rekordním čase a o půl roku dříve oproti plánu. „Podle kontraktu měl stavitel automobilovou část mostu odevzdat až v prosinci, ale stavbaři to zvládli za 816 dnů.“ Ještě zbývá dokončit železniční trať.

Vzhledem k tomu, jak se západní média Rusům vysmívají kvůli neschopnosti, zaostalosti a protiruská propaganda jede na plné obrátky, je stavba téměř dvacetikilometrového mostu v rekordním čase velmi zajímavá pro srovnání třeba se stavbami v Čechách. Dva roky nebývá doba, kdy Češi dokončují, ale spíše o kterou přetahují.

Pokud se Vám naše práce líbí, podpořte ji. Objednejte si předplatné tištěného měsíčníku Šifra, jeho digitální verzi nebo kombinaci obojího.

Můžete nás také podpořit dobrovolným příspěvkem.

-red-