Jeden z představitelů hnutí žlutých vest ve Francii Jérôme Rodrigues se stává pomalu, ale jistě výraznou osobností národní vzpoury proti politice prezidenta Emmanuela Macrona a upadající životní úrovně Francouzů. Přičinili se o to Macronovi policisté, kteří Rodriguesovi málem vystřelili oko. Rodrigues, jenž nosí klobouk, dlouhé vousy a přes pravé oko obvaz jako pirát, byl údajně zasažen při sobotní demonstraci, kterou natáčel na video, gumovým projektilem, tedy střelou známou jako LBD nebo flashball. Tyto zbraně se ve spoustě zemí vůbec nepoužívají a jsou značně kontroverzní. “Všechno se seběhlo velmi rychle. Hodili na mě pryžový kulovitý granát a zasáhli mě gumovou střelou. Granátem mi zasáhli nohu a střelou oko.”

Rodriguesův právník prohlásil, že poškození oka bude zřejmě trvalé a jeho klient byl zmrzačen. “Je z toho v šoku a pro jeho a jeho rodinu je to tragédie,” řekl Rodriguesův právník Philippe de Veulle televizi BFM

„Po čtyřhodinové operaci nemám jistotu, že ještě někdy uvidím a že jsem nepřišel o oko,“ uvedl pacient ve videu, kde poděkoval všem, kteří ho podporují, a prezidentu Emmanuelu Macronovi, který dělá pravý opak toho, co slíbil před volbami, vzkázal: „Manu, tohle není tvoje Francie, tohle je naše Francie!“

Pan Rodrigues dále uvedl, že jeho cílem není vyvolávat ve Francii „občanské povstání“, nýbrž předat „mírový vzkaz“. Další z představitelů žlutých vest Eric Drouet ale k odporu a vzpouře vyzývá, „aby nebyl již nikdo více obětí válečných zranění“.

Ministerstvo vnitra připustilo, že policie použila právě granáty přezdívané jako „vosí hnízdo“. Ministr vnitra Christophe Castaner oznámil, že výroky Érica Droueta, jež vyzývají k „povstání“, by měly být řešeny soudně. Neměl by si ale nejprve raději zamést před vlastním prahem?

Pokud se Vám naše práce líbí, podpořte ji. Objednejte si předplatné tištěného měsíčníku Šifra, jeho digitální verzi nebo kombinaci obojího.

Můžete nás také podpořit dobrovolným příspěvkem.

Milan Vidlák, časopis Šifra