Slovensko při vyšetřování vraždy novináře Jána Kuciaka navázalo spolupráci s policií v Česku, Itálii a také s Europolem, uvedl na úterní tiskové konferenci slovenský ministr vnitra Robert Kaliňák. Slovenský policejní prezident Tibor Gašpar poté řekl, že případ dvojnásobné vraždy má přesah do České republiky. Nic bližšího ale nedodal. Otázka tedy je, proč to vlastně říkal. „Komunikovali jsme s Českou republikou. Důvody vám nebudu přesně ozřejmovat, ale případ má jistý dosah do České republiky. Komunikujeme také s Itálií,“ potvrdil Gašpar.

Regenračné centrum

„Pokud by se potvrdilo, že vražda byla spáchaná kvůli novinářské činnosti mladého redaktora, jednalo by se o přímý útok na demokracii a na svobodu tisku na Slovensku,“ zdůraznil slovenský premiér Robert Fico. Právě to je pravděpodobné. Zavražděný Kuciak pracoval na výbušných kauzách souvisejících s finančními machinacemi a podvody s dotacemi, mluví se o italské a jiné mafii. Loni mu dokonce někdo vyhrožoval.

V úterý zároveň vypukl požár na finančním úřadě v centru Košic. Z budovy bylo evakuováno několik stovek lidí. Nikdo nebyl zraněn. Na místě zasahovalo několik desítek hasičů z Košic a z okolí, na místo byl vyslaný evakuační autobus. Požár se rozšířil na celou střechu budovy.

Regenračné centrum

Právě zvláštní načasování vraždy novináře a následný požár finančního úřadu nahrávají spekulacím, že to spolu nějak mohlo souviset. I proto ministr vnitra Robert Kaliňák při odchodu z konference odpovídal na otázku novinářů, zda požár finančního úřadu v Košicích nesouvisí s působením italské mafie na východním Slovensku a s vraždou novináře. „Pokud vím, tak požár už byl lokalizován a nepředpokládáme, že by to s tím nějak souviselo,“ řekl.

Divné to ale je, ne že ne. Pokud by to spolu opravdu souviselo, musel Ján Kuciak narazit na něco opravdu velkého.

Pokud se Vám naše práce líbí, podpořte ji. Objednejte si předplatné tištěného měsíčníku Šifra, jeho digitální verzi nebo kombinaci obojího.

Můžete nás také podpořit dobrovolným příspěvkem.

Milan Vidlák, časopis Šifra