Volby v Mexiku? Vraždy a násilí se rozmohly do neúnosných rozměrů

Volební období v Mexiku nastalo a s ním přišla vlna politických vražd. Mezi 113 politiky, kteří byli zavražděni od září minulého roku, bylo i 43 volebních kandidátů…

Situace je tak smutná, že se nikdo ani nesnaží nic předstírat. Ve snaze převzít politickou kontrolu nad zemí tak řada frakcí takřka bez okolků vyhrožuje či přímo vraždí své politické protivníky. Jen od září minulého roku bylo takto usmrceno 113 mexických politiků, z nichž 43 kandidovalo. Informovala o tom agentura Etellekt.

K zatím posledním incidentům došlo začátkem června, kdy neznámí útočníci během 24 hodin zastřelili tři politické kandidátky. Jedna z nich byla Pamela Teránová, členka strany PRI, ucházející se o pozici komunálního výboru v Juchitánu. Zemřela 2. června, když opouštěla restauraci v Oaxaca. Společně s ní byl zavražděn i její otec a fotograf.

Předminulý pátek v Piedras Negras zemřel také kandidát do kongresu – Ferandon Purón. Byl popraven střelou do hlavy zezadu během pořizování si selfie. Purón byl shodou okolností jedním z hlasů, kteří si chtěli posvítit na organizovaný zločin.

Všechno toto násilí, když nepočítáme pronásledování a vraždění novinářů nebo kriminalitu ve všech ostatních oblastech, přišlo kvůli volbám, k nimž dojde 1. července. Mexičtí občané kromě lokálních voleb zároveň zvolí 100 členů do Senátu a 500 členů do Poslanecké sněmovny. Jedná se o největší volby v historii země – rozhoduje se o 3400 politických křesel otevřených novým tvářím. Vlna násilí je stejně tak velká jako tyto volby, zřejmě za dlouhou dobu největší.

Připomeňme, že minulý rok zaznamenalo Mexiko největší počet vražd v historii, s celkovými 29 168 vraždami, jež byly potvrzené. Nepočítají se vraždy, o kterých se úřady nedozvěděly!  Ředitel agentury sledující veřejnost bezpečnost zvané Common Cause řekl agentuře NPR: „Je velice pravděpodobné, že počet vražd se minulý rok vyšplhal až na číslo 32 000. Nejhorší zprávou tedy není, že oficiální číslo je nejvyšší v historii, ale to, že to skutečné je pravděpodobně ještě vyšší…“

Jan Petrák, časopis Šifra