Když se u nás chlapi poperou, nemusí stačit ani přivolaná policie. Zvlášť když jsou agresory vojáci, kteří se vrátili právě z Afghánistánu a pro ránu nejdou daleko. V Sezimově Ústí se sepralii nejen s návštěvníky, ale i s ochrankou a přivolanou policií a chovali se jako utržení z řetězu.

Vojáci v klubu Apollo zapíjeli tři kolegy, kteří zahynuli na začátku srpna při teroristickém útoku při hlídce u spojenecké základny Bagrám. Podle dosavadních informací je vyrovokoval jiný host, jenž je označil za žoldáky, to je ale neomlouvá. Svým jednáním tak nahráli kritikům, kteří jejich počínání v nelegálních zahraničních misích vidí jako agresi a okupaci suverénních zemí. Za pravdu se každý pere?

Regenračné centrum

Ostraha zakročila a všechny účastníky sporu vyvedla ven, vojáci však nevychaladli a ještě přitvrdili. Jeden z nich dokonce bacil policistu tak, že je podezřelý z trestného činu a hrozí mu, že vychladne někde úplně jinde.

Když se nedokážou ovládat ani tady, co asi předvádějí v Afghánistánu? „Podle toho, co vím, došlo k hádce, přičemž byli vzpomenuti i kluci, co umřeli v Afghánistánu,“ uvedl pro Lidovky.cz velitel útvaru Daniel Cekul. „Jestli se ale někdo dotkl památky vojáků, není se čemu divit. Na druhou stranu, měli by se ovládat. Takové chování nemůžeme podporovat.“

Pokud si vojáci stěžují, že veřejnost jejich „mírové“ mise nepřijímá tak kladně, jak by chtěli, tak tohle je to nejpitomější PR, jaké si lze představit. A neomlouvá to ani zelená hlava.

Pokud se Vám naše práce líbí, podpořte ji. Objednejte si předplatné tištěného měsíčníku Šifra, jeho digitální verzi nebo kombinaci obojího.

Můžete nás také podpořit dobrovolným příspěvkem.

Milan Vidlák, časopis Šifra