Donald J. Trump převzal ve Washingtonu úřad od Baracka H. Obamy a stal se 45. americkým prezidentem. Po slavnostní přísaze zahájil nový prezident svůj první projev k národu, který se nesl v duchu předvolebního hesla „učinit Ameriku opět velikou“. Oznámil, že s jeho nástupem se moc vrací z rukou washingtonských politiků opět do rukou lidu Spojených států a zájmy lidu budou na prvním místě.

Nejprve Trump poděkoval Baracku Obamovi za poklidné předání moci. V projevu však řekl: „Vládní zřízení chránilo samo sebe, ale nechránilo občany naší země. Jejich vítězství nebyla naše vítězství. Jejich triumfy nebyly naše triumfy. A zatím oni slavili v našem hlavním městě.“ Američanům slíbil, že to tak nenechá: „Čas planých řečí skončil, nyní nastává čas na činy.“

Trumpovu projevu u Kapitolu přihlíželi kromě jeho rodiny a končícího prezidenta Obbamy a jeho ženy Michelle i tři exprezidenti USA – Jimmy Carter, George Bush mladší a Bill Clinton, nechyběla ani poražená kandidátka Hillary Clintonová.

Celá slavnost se tradičně nesla v patetickém duchu, přičemž ceremoniál má vždy ukázat „sílu americké demokracie“ v podobě poklidného předání moci; střídající se prezidenti se tak objímají a usmívají se na sebe, i když si jinak okopávají kotníky.

V ulicích se ale odehrávalo poněkud jiné představení, tam se nic nepředstíralo. Mezi odpůrci a příznivci zvoleného prezidenta Donalda Trumpa před páteční inaugurací a po jejím začátku zuřily násilné potyčky. Odpůrci Trumpa se snažili jeho příznivcům zabránit v přístupu na slavnostní jmenování, napadali je, vrhali po nich lahve a rozbíjeli výlohy. Policie musela použít slzný plyn. Napaden byl i reportér deníku The Washington Postu, kterého rozzuřený dav strhl na zem a vláčel po zemi. Kromě slzného plynu musela americká pořádková policie použít i pendreky a zadržela již několik lidí. Reportéři v ulicích natočili, jak maskovaní demonstranti házejí nejrůznější předměty, vybíjejí výlohy a dostávají se do potyček s policií.

Pokud se Vám naše práce líbí, podpořte ji. Objednejte si předplatné tištěného měsíčníku Šifra, jeho digitální verzi nebo kombinaci obojího.

Můžete nás také podpořit dobrovolným příspěvkem

-vid-