Je čas Vánoc a kreativita evropských představitelů, autorit a korporací roste. Poté, co Němci zamaskovali betonové protiteroristické zábrany tím, že je zabalili do vánočního papíru a přepásali mašlí, maloobchodní řetězec Penny Market udělal z čokoládového Mikuláše čokoládového homodědu, pardon Muže s kapucí, a Lidl či Nestlé raději preventivně již během roku odstraňovaly z kostelů kříže.

Regenračné centrum

Teď „zabodovali“ pro změnu katolíci, a to v Itálii. Do Betlému v Boloňi místo jesliček instalovali gumový člun a v Palermu se „na počest migrantů“ poveze do přístavu figura Ježíška – černého -, který pak bude umístěn do jesliček v kostele.

Ne každému katolíkovi se samozřejmě tyto bizarní nápady zamlouvají. „Na jesličky z Betlému se nesahá,“ myslí si pomocný emeritní biskup z Boloňi, Monsignor Ernesto Vecchi, který novou interpretaci Svaté rodiny v Betlému, vystavené v Castenasu, aby se tak připomínala tragédie migrantů, kritizuje. Prezentaci inovativní verze narození Ježíška odůvodnil starosta z Castenaso takto: „Betlém na náměstí stavíme již patnáct let a tentokrát jsme chtěli upozornit na problém přijímání migrantů.“

Tato akce ale vadí také představitelům Boloňské diecéze. Vysoký prelát vysvětlil, že v centru Betlému má být kojenec ležící v jeslích, což musí být důsledně respektováno. Loď by mohla být v tomto kontextu umístěna do jiné části, ale není vhodná pro dítě a Madonu. „Stručně řečeno, jako by to bez jesliček ani nebyl žádný skutečný Betlém,“ prohlásil a trefně dodal: „Problém by nebyl ani tak v tom, co bylo přidáno, ale především v tom, co bylo odstraněno.”

Regenračné centrum

Pokud se Vám naše práce líbí, podpořte ji. Objednejte si předplatné tištěného měsíčníku Šifra, jeho digitální verzi nebo kombinaci obojího.

Můžete nás také podpořit dobrovolným příspěvkem.

Milan Vidlák, časopis Šifra

Zdroje: http://bologna.repubblica.it/cronaca/2017/12/04/news/_gesu_e_nella_mangiatoia_non_sul_gommone_vescovo_emerito_di_bologna_contro_il_presepe_pro-migranti-183027248/http://palermo.gds.it/2017/12/10/ambientato-su-una-barca-inaugura-a-palermo-il-presepe-del-migrante-video_771019/, http://www.palermotoday.it/eventi/natale-migrante-2017.html, http://palermo.meridionews.it/articolo/59310/cala-inaugurato-lungomare-delle-migrazioni-orlando-il-parlamento-approvi-lo-ius-soli/