Video: V Sýrii sestřelili ruský letoun, pilota islamisté zabili

Syrští „rebelové“, jak nazývají teroristy, kteří bojují v zástupné válce za svržení legitimního prezidenta Bašára Asada, západní politici a média, sestřelili v sobotu u města Maarat al-Numan v provincii Idlib ruský bitevní letoun SU 25. Žoldáci z koalice radikálních skupin Haját Tahrír aš-Šám uvedli, že pilota zajali. Rusko incident potvrdilo a uvedlo, že pilotovi se podařilo katapultovat, ozbrojenci ho ale zabili. „Pilot se katapultoval, později zahynul v boji s teroristy,” uvedlo ruské ministerstvo obrany.

Skupina Haját Tahrír aš-Šám v prohlášení sdělila, že letoun dostal přímý zásah ručním raketometem. „Tento čin je tím nejmenším, co můžeme udělat, abychom pomstili náš lid,“ uvedl jeden z velitelů skupiny.

Agentura AP s odvoláním na jednoho syrského aktivistu přítomného v oblasti napsala, že pilot byl zabit, když se zbraní v ruce kladl odpor rebelům, kteří se ho chtěli zmocnit živého.

Údajné video z incidentu, které podle AP koluje na sociálních sítích, ukazuje tělo muže s tváří pokrytou krví a vousaté muže stojící kolem mrtvého. Jeden z ozbrojenců říká: „Je to Rus”. Pravost videa nemohla být ověřena, připomíná AP.

Moskva na incident odpověděla leteckým úderem. Při něm bylo v oblasti, kde byl letoun sestřelen, zabito 30 povstaleckých bojovníků, tvrdí ruské ministerstvo obrany.

Takto se pilot katapultoval. Islamisté ho poté zabili…

Rusko zahájilo letecké údery v Sýrii v roce 2015 poté, co jej o pomoc požádal syrský prezident Asad. Loni v prosinci ruský prezident Vladimir Putin nařídil postupné stahování ruských sil ze Sýrie.

Nyní syrská armáda společně s ruskou v provincii Idlib masivně útočí proti nepřátelským žoldákům. Zatím se jí podařilo dostat se na vzdálenost 14 kilometrů k městu Sarákib, které je stále v rukou opozice a ozbrojenců spřízněných s mezinárodní teroristickou sítí al-Káida. Snaží se také získat kontrolu nad dálnicí východně od Sarákibu, která spojuje dvě největší města v zemi, Damašek a Aleppo. 

Pokud se Vám naše práce líbí, podpořte ji. Objednejte si předplatné tištěného měsíčníku Šifra, jeho digitální verzi nebo kombinaci obojího.

Můžete nás také podpořit dobrovolným příspěvkem.

-vid-