Ilustrační foto Wikimedia Commons

V Paříži na železniční stanici došlo ke střetu mezi policií a desítkami demonstrantů z černé Afriky. Minulý měsíc se také zúčastnili jednoho protestu ohledně úmrtí mladého černocha. Údajně zemřel krátce poté, co ho zatkla policie. Demonstranti se domnívají, že příčinou smrti mohlo být nepřiměřené použití síly ze strany policie. Ze záběrů jejich protestu to spíše vypadá, že se policie bojí jich než oni jí.

Regenračné centrum

Policie proti demonstrantům, kteří hrozili a požadovali „spravedlnost“, použila v pařížské stanici Gare du Nord pepřový sprej. Policie demonstranty nakonec vytlačila z budovy, kde protest pokračoval. Massar D., jehož celé jméno nebylo zveřejněno celé, byl déle než týden v kómatu a zemřel. Při zatčení v Gare du Nord dne 9. listopadu dostal údajně infarkt.

Massar D. byl údajně „mladý Španěl kamerunského původu“. Přesná příčina smrti a způsob, jak k ní došlo, je stále předmětem mediálních spekulací. Policejní hlídka mladého muže zatkla kvůli podezření, že na nádraží prodává drogy. Před zatčením se odehrála krátká honička. Když bezpečnostní jednotky podezřelého zadržely, necítil se dobře.

Podle novin za „20 minut“ podezřelý vyvrhl „30 sáčků cracku“, které spolkl, aby je schoval. Záchranná služba po příjezdu diagnostikovala srdeční zástavu. Podle jiných novin záchranná služba v žaludku objevila další dva sáčky s drogou. Demonstranti ve svém prohlášení uvedli, že Massar D. byl nejmladším členem na dlouhém seznamu „ne-bílých mužů“, které zabila francouzská policie.

Aktivisté a rodinní příslušníci obviňují zásahovou jednotku, že společně vyvinula velký tlak na Massarovu hruď, aby zvracel. To mělo způsobit zástavu srdce. Podle této teorie velký tlak na hruď vedl k jeho udušení.

„Naším cílem není obviňovat policii, ale říct, že nemáme důvod jí věřit pokaždé, když zabije jednoho z nás. Pokaždé, když v jejich rukách zemřeme, se musíme obávat o pravdu a spravedlnost,“ prohlásil Franco Lollia, mluvčí „brigády proti negrofobii“. Na tyto utlačované demonstranty se můžete podívat na videu níže…

Regenračné centrum

Pokud se Vám naše práce líbí, podpořte ji. Objednejte si předplatné tištěného měsíčníku Šifra, jeho digitální verzi nebo kombinaci obojího.

Můžete nás také podpořit dobrovolným příspěvkem.

Jan Běhůnek, homaterapie.cz

Zdroj: https://deutsch.rt.com/kurzclips/61608-eskalation-in-paris-polizei-traenengas-farbige/