Video a komentář: Utečenci, nebo zkušení válečníci?

Před pár dny média informovala o tom, že na makedonsko-řecké hranici znovu propuklo násilí poté, co rozzuřený dav běženců napadl policisty, kteří se bránili jen s vypětím sil. „Policie na kameny reagovala slzným plynem a zábleskovými granáty,“ popisoval fotograf agentury Reuters, jenž byl na místě.

Slzný plyn a ohlušující granáty nasadila makedonská policie v sobotu při střetech s migranty na hranici Makedonie s Řeckem, kteří tam už několik dní čekají, aby mohli pokračovat dál do západní Evropy. Makedonie už se rozhodla jako další země v řadě postavit plot, který má migranty udržet za hranicemi jejich země.

Incident, který se odehrál, však opět podstatně nabourává oficiální verzi Evropské unie a médií, že do Evropy začaly proudit zničehonic a spontánně po desetitisících pouze obyčejní lidé, kteří se snaží dostat z válečných zón do bezpečí.

Podíváme-li se na záběry, jak se pustili takzvaní „migranti“ do policistů v Makedonii, nutně si musíme položit otázku: Opravdu je možné být obyčejný člověk (učitel, inženýr, vědec, dělník, nezaměstnaný…), který utíká před válkou, a zároveň se umět rvát tak, že vyděsí kromě té makedonské (video nahoře) i policii v Maďarsku či Rakousku? Podívejte se na videa níže a odpovězte si sami.

Jen dva prstíčky tam strčíme a hned zase půjdeme…

Nešplhejte na naše ploty! Nešplhejte na naše ploty… 

Například Německo, které nedávno přiznalo, že vůbec netuší, kolik má v zemi vlastně uprchlíků, ale že jich je mnohem víc, než se uvádí, už oficiálně potvrdilo, že německá kontrarozvědka eviduje na svém území osm tisíc islamistických radikálů. Džihádisté podle šéfa tajné služby Hanse-Georga Maassena navíc pořádají nábory mezi uprchlíky, kterých do Německa přišlo letos už 945 tisíc.

Někteří migranti přicházející do Evropy jsou podle šéfa německé kontrarozvědky Hanse-Georga Maassena radikálové z takzvaného Islámského státu plánující útoky.

Slova tajných služeb, které se snaží každou příležitost využít k posílení svých pravomocí a získání víc peněz do rozpočtu, je třeba brát samozřejmě s rezervou, ale na rozdíl například od útoků z 11. září 2001 (celý seriál o jednom z největších podvodů moderních dějin najdete zde), které byly bezostyšně využity americkou vládou jako falešná záminka k vytvoření policejního státu, stále více indicií napovídá, že tyto výroky mají oporu v realitě a nelze je brát na lehkou váhu.

Šéf německé rozvědky Maassen totiž potvrdil i to, co říkala už OSN a mnoho dalších lidí a co lze odtušit i vlastním pozorováním – připustil, že 70 až 80 procent migrantů tvoří mladí muži ve věku od 16 do 35 let. „Tito muži pocházející převážně ze Sýrie a Iráku přišli do styku s válkou, někteří mají válečnou zkušenost, někteří bojovali za IS a někteří mají příkaz k boji,“ varoval Maassen.

Lidé se v diskusi o migrační invazi do Evropy často uchylují k jednostranným soudům a pohledům – „sluníčkáři“ tvrdí, že Evropě žádné nebezpečí nehrozí a že mezi migranty žádní džihádisté nejsou, protože nikdo nepředložil důkazy (jak to ale mohou vědět, když německý ministr vnitra tvrdí, že vůbec nemají přehled o tom, kdo uprchlíci jsou a kolik jich je, protože se odmítají registrovat a v Turecku se prodávají falešné syrské pasy?). Naopak někteří „xenofobové“ a „extremisté“ zase odmítají připustit, že jsou mezi migranty lidé, kteří jsou v zoufalé situaci a potřebují pomoct. Jedna věc je ale odmítat migraci a pomoc lidem v nouzi jako takovou, a jiná věc je kritizovat sebevražedný způsob, jakým k migraci dochází.

Jedna moje bývalá kolegyně, novinářka (!), dokonce veřejně pronesla stěží uvěřitelnou úvahu: „Dostala jsem nálepku sluníčkářka, což je, jak jsem pochopila, každý, kdo nechce, aby se topily malé děti v člunech.“

Taková míra demagogie a neschopnosti racionálního uvažování je vskutku pozoruhodná, leč bohužel nikoli výjimečná.

V takovémto prostředí pak snadno dostane nálepku extremisty, populisty a kdovíčeho ještě i maďarský premiér Viktor Orbán, který od začátku volal pouze po dodržování unijních pravidel. „Jedná se o migrační vlnu složenou z ekonomických běženců, uprchlíků a také zahraničních bojovníků. Je to nekontrolovatelný a neregulovaný proces,“ řekl Orbán a dodal, čeho si všímá stále víc lidí: uprchlíky mířící do Německa a Švédska slovy, že „vypadají jako armáda“. Sice to od médií a politiků schytal, jenže zatím nikdo nepopsal to, co se děje, výstižněji než on. Jakmile ale začne bránit hranice Orbán, staví plot a je to darebák; když totéž udělá Rakousko, není to plot, ale technické opatření.

V článku „Proud uprchlíků souvisí se změnou turecké politiky“ („Refugee Flow Linked To Turkish Policy Shift”), který vyšel v řeckých novinách Kathimerini, se píše: „Ostrý nárůst přílivu migrantů a uprchlíků, převážně ze Sýrie, do Řecka, je podle diplomatických zdrojů důsledek posunu tureckých geopolitických taktik. Tito oficiální představitelé spojují vlnu migrantů do východní části ostrova Kos s politickými tlaky v sousedním Turecku, které se chystá na předčasné volby v listopadu, a s nejnovějším rozhodnutím Ankary připojit se k USA v bombardování cílů Islámského států v Sýrii. Analýzy několika představitelů indikují, že příliv ze sousedního Turecka probíhá buď mimo pozornost tureckých představitelů, nebo naopak za jejich aktivní podpory exodu.“

To, že Turecko, které sestřelilo ruské letadlo bojující proti Islámskému státu, nelegálně obchoduje s Islámským státem, který do Turecka dodává ropu, vyzbrojuje a spolu s Američany, Saúdy a dalšími platí Islámský stát, vyprazdňuje své uprchlické tábory a lifruje z nich, ať už samo od sebe, nebo s požehnáním svých „spojenců“, lidi do Evropy, je velice důležitá zpráva. A to přesto, nebo právě proto, že ji napsali Řekové, kteří stejně jako Maďaři mají v EU černý puntík.

V dnešní době je zkrátka používání vlastního mozku považováno za nežádoucí kacířství a jakýkoli jiný názor než ten předepsaný je „extremistický“ a „konspirační“. O to důležitější je snažit se popisovat věci otevřeně a nekádrovat, kdo něco říká, ale přemýšlet o tom, jestli to, co říká, dává smysl.

Milan Vidlák, šéfredaktor časopisu Šifra