Foto Wikimedia Commons

„Pravda, kterou zobrazil režisér ve filmu Ukrajina v ohni z roku 2016, se diametrálně liší od lží, které nám o majdanském převratu vypravovaly a stále ještě vypravují americká média a vláda,“ myslí si americký ekonom, publicista a bývalý náměstek ministra financí v éře Ronalda Reagana Paul Craig Roberts.

Práci na filmu dokončil režisér Stone už v roce 2016, ale narazil na problémy s distribucí jak v USA, tak v západní Evropě. Lidem takzvaného „svobodného světa“ bylo zhlédnutí filmu odepřeno po dobu téměř dvou let – a teprve v těchto dnech se film stává dostupným. Dabovaná verze filmu byla naopak okamžitě dostupná v Rusku a byla uvedená i v ruské televizi.

Ukrajina, hraniční země mezi Ruskem a „civilizovanou Evropou“, byla po staletí centrem válek mezi velmocemi. Majdanský masakr z roku 2014 zde odstartoval krvavé povstání, jež ze země vyhnalo premiéra Viktora Janukovyče, podnítilo obyvatele Krymu k odtržení od Ukrajiny a připojení k Rusku a rozpoutalo občanskou válku ve východní části Ukrajiny.

Západ označil za pachatele těchto změn Rusko a uvalil na něj sankce. Ale bylo Rusko za to, co se stalo, skutečně zodpovědné? Stoneův film dává nahlédnout do historie hluboce rozdělené země, jejíž rozpory vedly už v roce 2004 k tzv. Oranžové revoluci a poté i k převratu v roce 2014, to je násilnému svržení demokraticky zvolené vlády. Událost zobrazována západními médií jako „revoluce lidová“ byla ve skutečnosti převratem, jehož scénář napsaly a následně i provedly ultranacionalistické ukrajinské skupiny a americké ministerstvo zahraničí.

Investigativní novinář Robert Parry ve filmu ukazuje, jak Spojenými státy financované neziskové organizace a mediální společnosti na Ukrajině, jako prozatímní náhrada úřadoven CIA, se už od roku 1980 začaly na celém ukrajinském území vynořovat s cílem podporovat zde americkou geopolitickou agendu.

Režisér Oliver Stone získal přístup ke skutečnému příběhu Majdanu též prostřednictvím interview s někdejším ukrajinským premiérem Janukovyčem a jeho ministrem vnitra Zacharčenkem, kteří na kameru vysvětlují, jak americké velvyslanectví a jisté kruhy ve Washingtonu v zájmu převratu proti Janukovyčově vládě (která tedy rozhodně nebyla svatá) intrikovaly.

Všechno to začalo v roce 2013, kdy Evropská unie nabídla Ukrajině takzvanou asociační dohodu, která se ale prezidentu Janukovyčovi jevila velmi nevýhodně. Na Ukrajině by musely výrazně vzrůst například ceny energií (na rozdíl od platů), ale země by od EU nedostala žádnou kompenzaci. A navíc by musela přestat orientovat svou ekonomiku na Rusko, na němž byla a je závislá. Druhou možností bylo Rusko, které Ukrajině nabídlo. „Když jsme obě možnosti porovnali, viděli jsme, že dohoda navrhovaná Evropskou unií by pro nás znamenala velké ztráty, nulové kompenzace a drastické omezení přístupu na ruský trh,“ vysvětluje svržený ukrajinský prezident Viktor Janukovyč.

Rusko by totiž v případě, že by Ukrajina podepsala dohodu s EU, zavedla Ukrajině cla, aby chránilo svůj trh. Ukrajinský trh by totiž zaplavilo zboží z Unie a Rusko bylo vůči ukrajinském zboží zcela otevřené. Tímto způsobem by se EU dostala bez jakéhokoli vyjednávání na ruský trh. Rusko by tak Ukrajině zavedlo cla.

Bylo tedy na Ukrajině, co si vybere, a tamější prezident si z jeho pohledu logicky vybral výhodnější nabídku – tu ruskou. Respektive navrhl v jednání s EU pauzu a čekal na lepší nabídku…

Místo toho ale začal Majdan. Každý se tak nyní může v pozoruhodném filmu na problematiku podívat i z jiného úhlu a o situaci si na základě dostupných údajů udělat obrázek sám.

Pokud se Vám naše práce líbí, podpořte ji. Objednejte si předplatné tištěného měsíčníku Šifra, jeho digitální verzi nebo kombinaci obojího.

Můžete nás také podpořit dobrovolným příspěvkem.

Milan Vidlák, časopis Šifra

Zdroj: http://www.nwoo.org/2018/01/28/p-c-roberts-oliver-stone-odkryva-pravy-obraz-prevratu-na-ukrajine/https://www.youtube.com/watch?v=N2cuOBpZF1I