Pohled na hotel Mandaly Bay z nedalekého lasvegaského letiště. Foto Wikimedia Commons

Video z Las Vegas, které natočila řidička ze svého taxíku, ukazuje, že útočili minimálně dva střelci ze dvou různých míst, ač tuto možnost policie odmítla.

Video tak potvrzuje některé informace, které se začaly v uplynulých dnech objevovat na některých amerických „konspiračních“ serverech. Například ve známém pořadu Alexe Jonese na Infowars.com opakovaně zaznělo, a to i z řad diváků, kteří do pořadu volali a kteří se zúčastnili zmíněného countryového koncertu, jenž se stal cílem útoku, že když byla zahájena palba, lidé začali utíkat. Jenže v momentě, kdy se dal dav na úprk, někdo zahájil palbu z druhé strany, a tak lidé v podstatě vběhli do rány dalšímu střelci. Alex Jones sice často dramatizuje, přehání a nevyhýbá se divokým spekulacím ani demagogii, leč záběry, které pořídila taxikářka pohybující se v těsné blízkosti hotelu Mandalay Bay, hovoří tentokrát spíše v jeho prospěch.

Regenračné centrum

Na taxikářčině videu je slyšet střelba, které je velmi blízko hotelu Manadalay Bay, v jehož blízkosti ona stojí. Je to střelba útočníka, který ve 32. patře hotelu Mandalay Bay střílí do lidí na festivalu zhruba o půl kilometru dál. Až potud je vše v pořádku. Jenže za moment přichází palba z velké vzdálenosti, z úplně jiného místa, jak potvrzuje zvuková stopa. Následně se ozve znovu střelba z blízkosti hotelu, a pak zase ze vzdáleného místa. Na videu je poté zachycen i útěk lidí z místa, jejich panika a skupinka, kterou řidička veze z místa útoku pryč

Regenračné centrum

Již včera jsme psali o tom, že oficiální popis útoku tak, jak se měl stát, budil od začátku pochybnosti, nicméně tyto záběry, pokud je taxikářka nevytvořila někde ve filmovém studiu, ukazují, že by důchodce Stephen Paddock, který byl označen za pachatele, musel být minimálně superman.

O tom, co a proč se ve Vegas skutečně přihodilo, tedy nic moc nevíme. Víme ale, že oficiální verze různých událostí bývají v rozporu s fakty až podezřele často. Jisté je v tuto chvíli jen to, že guvernér Brian Sandoval vyhlásil v celé oblasti Las Vegas výjimečný stav. Podle federálního zákona byly aktivovány silové složky federální obrany a do ulic města byla vyslána Národní garda.

Pokud se Vám naše práce líbí, podpořte ji. Objednejte si předplatné tištěného měsíčníku Šifra, jeho digitální verzi nebo kombinaci obojího.

Můžete nás také podpořit dobrovolným příspěvkem.

Milan Vidlák, časopis Šifra