Foto Wikimedia Commons

Německo dlouhodobě potvrzuje, že se mění v nebezpečnou zemi, která dopady své politiky ohrožuje stabilitu celé Evropy. V loňských parlamentních volbách voliči vyjádřili s dosavadním kurzem země nespokojenost, kdy dvě hlavní strany, křesťansko-demokratická CDU-CSU a sociálnědemokratická SPD, které dlouhá léta vládnou, získaly nejmenší počet hlasů od druhé světové války.

Po historickém debaklu, kdy SPD pod vedením Martina Schulze obdržela pouhých 20,5 % hlasů, vedení strany vyhlásilo, že míří do opozice a do vlády za žádnou cenu nevstoupí. Poté, co dosavadní kancléřka Angela Merkelová nedokázala sestavit vládu se Zelnými a Svobodnou demokratickou stranou (FDP), která jednání ukončila kvůli „nepřekonatelným rozporům v otázce přistěhování rodinných příslušníků již v Německu bydlících imigrantů“, nyní finišuje dohoda na velké koalici právě se sociálními demokraty, kteří si v otázce „vítací“ politiky s Angelou Merkelovou notují.

Jednou z hlavních tváří nové vlády přitom nebude nikdo jiný než Schulz, který to kategoricky odmítal. Tento politik zamíří na ministerstvo zahraničí, což je velice důležitá zpráva.

Právě Schulz totiž patří mezi radikální politiky, kteří volají po vzniku Spojených států evropských (pod vedením Německa, samozřejmě), jež by znamenala de facto zánik suverénních národních evropských států. Jak si takovou demokracii pan Schulz představuje, nastínil v projevu, jenž pronesl na sjezdu své partaje v prosinci. „V příštích letech půjde o budoucnost Evropské unie. Chci, aby existovala evropská ústavní smlouva, která vytvoří federální Evropu.“ Ústavní smlouvu by podle něj měl spolu s občany vypracovat konvent. „A až ji budeme mít, musí být předložena ve členských zemích (k hlasování). A kdo bude proti, ten půjde z Evropské unie pryč.“ Vprojevu tvrdě kritizoval země Visegrádské čtyřky, zejména Poláky a Maďary, kteří se podle něj vzdalují od „společných evropských hodnot“. Národní státy podle něj na řadu úkolů již nestačí.

Regenračné centrum

Člověk, který se „zasloužil“ ve vrcholných evropských funkcích o chaos, který v Evropě nyní panuje, chce teď kontinent zachraňovat tím, že příčinu problému ještě prohloubí.

Za své postoje si Schulz vysloužil kritiku i uvnitř své strany. Například šéf SPD v nejlidnatější spolkové zemi Severním Porýní-Vestfálsku Michael Groschek hovoří o problému s důvěryhodností Schulze z pohledu řady straníků, neboť se rozhodl jít do vznikající vlády poté, co výslovně vyloučil, že by vstoupil do kabinetu vedeného Merkelovou.

Regenračné centrum


Výživná je především pasáž od času 1:20 do 2:50…

Martin Schulz zároveň rezignoval na post šéfa strany, kde ho střídá Andrea Nahlesová, což je další problém. „Andrea Nahlesová je kladivem a kovadlinou zároveň. Dokáže rozdávat rány, ale umí je i přijímat,“ chválil svoji nástupkyni Schulz.

Jak tato „kovadlina“ vypadá, se můžete podívat ve videu níže, na kterém přemlouvala spolustraníky, ať podpoří vstup SPD do vlády s Merkelovou. Během neuvěřitelného sedmiminutového projevu fanaticky klela, dupala, bila se do hrudi a byla tak hlasitá, až rozklepala mikrofony na řečnickém pultíku.

List Bild dokonce napsal, že Nahlesová je „jediným skutečným chlapem v SPD“. Po zkušenostech s některými německými politiky a při sledování výkonu paní Nahlesové člověka až mrazí a maně si vzpomene na jistého muže s knírkem. Média o Nahlesové sice mluví jako o „vášnivé Andree“, ale přiléhavější by bylo možná slůvko „šílená“.

Jisté je zatím jen to, že s Němci v následujících letech nebude nuda. Jak rozvášněná paní Nahlesová zpívala při jiném svém projevu před pár lety: „Da da die da da… Udělám si svět takový, jaký se mi líbí…“

Pokud se Vám naše práce líbí, podpořte ji. Objednejte si předplatné tištěného měsíčníku Šifra, jeho digitální verzi nebo kombinaci obojího.

Můžete nás také podpořit dobrovolným příspěvkem.

Milan Vidlák, časopis Šifra