Ilustrační foto YouTube

Příběh Fatamy se před několika lety odehrál v Německu. Když u tehdy třináctileté dívky naplno propukla puberta se všemi radostmi a potížemi, které k ní patří, rodiče ji poslali na „výlet“ do Turecka. Tam ji čekalo šokující překvapení. O deset let starší muž, kterého si musela vzít za manžela. Islám to totiž dovoluje.

Následovalo bití, ponižování, znásilňování a nadávky. Fatama začala žít v úplně cizí zemi, kterou vůbec neznala. Vyrostla totiž v Německu, kde měla své kamarádky, ale i nedokončenou povinnou školní docházku. Její rodiče před německými úřady vše šikovně tajily. Nikdo se na nic neptal.

Fatama v 16 letech otěhotněla a dítě porodila v Německu. Její „manžel“ se do Německa dostal na falešné pracovní povolení. Pak následovalo další dítě a opět bití, ponižování, znásilňování a nadávky. Rodiče jí vyhrožovali, že se nesmí rozvést. Taková věc se v uzavřené islámské komunitě trestá vraždou ze cti.

Nakonec Fatama sebrala vešerou odvahu, utekla do domova pro matky a vše nahlásila na policii. Podala trestní oznámení. Tři roky se nic nedělo a úřady nekonaly.

Je to záměr, nebo jen chyba úřadů? Podle odborníků to první. Stejný osud, jako má Fatama, v civilizovaném a multikulturním Německu potkává stovky žen. Budeme podobné problémy řešit brzy i v České republice?

Pokud se Vám naše práce líbí, podpořte ji. Objednejte si předplatné tištěného měsíčníku Šifra, jeho digitální verzi nebo kombinaci obojího.

Můžete nás také podpořit dobrovolným příspěvkem.

Jan Běhůnek, homaterapie.cz