Video: Smetí se vrší! Čínské město chystá megaprojekt na přeměnu odpadků v elektrickou energii

Čínské město Šen-čen má odvážný plán, který se chystá splnit do roku 2020. Cílem je vybudovat masivní komplex, který dokáže proměnit až jednu třetinu vyprodukovaného odpadu v elektrickou energii.

Věděli jste, že lidstvo vyprodukuje každý rok 2,6 bilionu tun odpadků, což odpovídá hmotnosti zhruba 7000 mrakodrapů o velikosti Empire State Building? Z této hromady pak v rozvinutých zemích, jako jsou třeba Spojené státy americké, končí přibližně 55 % na skládkách.

Odpad se stává téměř ve všech zemích světa stále větším problémem, o němž se před pár lety chvíli vášnivě mluvilo, a pak najednou vůbec. Povědomí o „katastrofě“ s odpadem již máme všichni v hlavě, ale kolik z nás ví o zemích, které jej nejenom efektivně řeší, ale dokonce mají nedostatek odpadu? Takovým případem je Švédsko, které se ve světě postavilo do hrdého popředí s proměnou odpadu ve využitelnou energii, což činilo tak svědomitě, že v roce 2013 trpělo nedostatkem odpadu na provoz komplexu, a dokonce začalo odpad dovážet z okolních zemí. Tímto směrem se zřejmě pokouší jít i čínské město Šen-čen.

Čína na svůj rapidní ekonomický a průmyslový růst neblaze doplatila právě decimací svého životního prostředí, což není žádné tajemství. Po letech eskalujících problémů s ovzduším, pitnou vodou i odpadem se zdá, že začíná s prvními opravdovými kroky, protože prostě musí.

Město Šen-čen se nebojí myslet ve velkém – nadbytek svého odpadu chystá měnit v energii, a to v objemu až 5000 tun denně. Ač to zní úžasně, ani tento přístup není tou ekologicky nejšetrnější metodou, jak se odpadu zbavovat – sice vytváří hezké množství energie, ale proces stále produkuje oxid uhličitý, který podle převládajícího konsenzu přispívá kromě znečištěného ovzduší ke globálnímu oteplování.

Foto Schmidt Hammer Lassen Architects

Z řad klimatologů často zaznívá, jak škodlivý dopad bude mít nárůst oxidu uhličitého například na oceány a jak zásadně se to projeví ve změně globálního klimatu. Problémy mají souviset s rozpouštěním oxidu uhličitého ve vodě a vznikem kyseliny uhličité. Výsledky nynějších pokusů ale svědčí o něčem jiném – ohromném potenciálu jednobuněčných řas se rychle přizpůsobovat měnícím se podmínkám.

Podle Ulfa Riebesella z GEOMAR, člena výzkumného týmu Hemholtzova centra pro výzkum oceánu v Kielu, je z biogeochemického hlediska nejzajímavějším poznatkem zjištění, že si organismy jsou schopny upravit svůj metabolismus. Ke svým pokusům si němečtí vědci vybrali řasu Emiliania huxleyi, která je nejdůležitější z asi pěti tisíc druhů fotosyntetizujících řas tvořících fytoplankton. Volně se vznáší v povrchové vrstvě vody, v oceánech je ekvivalentem suchozemských fotosyntetizujících rostlin a stojí na samém začátku potravního řetězce. Je výrazným představitelem fytoplanktonu, jehož hmotnost je větší než hmotnost všech mořských živočichů dohromady.

Řasy použité v pokusu, který byl proveden v roce 2012 a o němž informoval server Osel.cz, byly vyloveny poblíž norského pobřeží. Jejich rok trvající týrání kyselým prostředím ukázalo, že mikroorganismy se na vysoký obsah CO2 jsou schopny přizpůsobit rychle.

Ostatně i další rostliny CO2 doslova „žerou“ a lidé jej vydechují. Jestli je tedy opravdu tak škodlivý, nebo jde spíš o to, jak prodávat emisní povolenky, je další otázka… Například slavný americký vědec Freeman Dyson říká, že oxid uhličitý je pro rostliny potrava a že většina evoluce života proběhla na planetě, která byla podstatně teplejší než je dnes… a za vyšších koncentrací CO2.

Ať tak či onak, čínská vláda rozhodně nehodlá troškařit a jako obvykle myslí ve velkém – neboť neplánuje postavit pouze jeden takový odpad likvidující komplex, ale po celém území Číny bych jich mělo vyrůst hned 300!

Další zajímavostí jsou solární panely, které mají elektrárnu učinit ještě o hodně efektivnější. Na gigantické střeše o impozantní délce 1,6 kilometru se umístí panely o ploše 44 000 čtverečních metrů.

Jan Petrák

Zdroje: http://www.trueactivist.com/this-chinese-city-is-building-the-worlds-largest-waste-to-energy-facility/http://www.osel.cz/6218-fytoplankton-se-okyseleni-oceanu-prizpusobuje-snadno-a-rychle.html

Diskuze

NEZAPOMEŇTE ČÍST

„Amerika potřebuje revoluci.“ Jedinečný rozhovor s kongresmankou Cynthií McKinney – díl II.

V předchozím vydání Šifry jsme přinesli pozoruhodný rozhovor, který vzbudil velký ohlas. Přečíst si jej můžete i na www.casopis-sifra.cz, konkrétně zde. Cynthia Ann McKinney, která...

Další zásadní informační úniky na WikiLeaks: Clintonová je smrtelně nemocná a Obamova vláda prolezlá korupcí

Nové úniky na serveru WikiLeaks prozrazují informace z Democratic National Committee (Demokratického národního výboru, nejvyššího stranického orgánu Demokraticvké strany), v nichž americký prezident Barack...

Agnihotra: léčivý oheň a superzemědělství budoucnosti

Respektovaný německý profesor Ulrich Berk píše pro Šifru o vědě, která dokáže doslova divy: například vyčistit vodu, vzduch i půdu od všech jedů, které...

Největší drsňáci na Zemi přežijí extrémní chlad, žár i radioaktivní záření. Vědci nyní zjistili, jak odolnost želvušek přenést na lidské buňky

Měří asi milimetr, mají osm nohou a vyskytují se po celém světě. Želvušky jsou velmi malí, pomalí a neškodní tvorečkové. Kromě toho jsou to...

Nejhlubší zatopená propast na světě je na Moravě. Potápěč se dokázal potopit stovky metrů hluboko

Nejhlubší zatopenou jeskyni na světě najdete na Moravě. Hranická propast se po dvou letech opakovaných ponorů už oficiálně zapsala na první místo v seznamu nejhlubších...

NEJEN WEB, ALE TAKÉ JEDINEČNÝ TIŠTĚNÝ ČASOPIS

Takový, jaký nemá v Česku obdoby. Kvalitní obsah najdete i na webu, ale ty pravé čtenářské orgie zažijete teprve v našem měsíčníku, ať už v tištěné nebo digitální verzi. Chcete vědět víc?

Více informací

DALŠÍ ČLÁNKY