Video: Smetí se vrší! Čínské město chystá megaprojekt na přeměnu odpadků v elektrickou energii

Čínské město Šen-čen má odvážný plán, který se chystá splnit do roku 2020. Cílem je vybudovat masivní komplex, který dokáže proměnit až jednu třetinu vyprodukovaného odpadu v elektrickou energii.

Věděli jste, že lidstvo vyprodukuje každý rok 2,6 bilionu tun odpadků, což odpovídá hmotnosti zhruba 7000 mrakodrapů o velikosti Empire State Building? Z této hromady pak v rozvinutých zemích, jako jsou třeba Spojené státy americké, končí přibližně 55 % na skládkách.

Odpad se stává téměř ve všech zemích světa stále větším problémem, o němž se před pár lety chvíli vášnivě mluvilo, a pak najednou vůbec. Povědomí o „katastrofě“ s odpadem již máme všichni v hlavě, ale kolik z nás ví o zemích, které jej nejenom efektivně řeší, ale dokonce mají nedostatek odpadu? Takovým případem je Švédsko, které se ve světě postavilo do hrdého popředí s proměnou odpadu ve využitelnou energii, což činilo tak svědomitě, že v roce 2013 trpělo nedostatkem odpadu na provoz komplexu, a dokonce začalo odpad dovážet z okolních zemí. Tímto směrem se zřejmě pokouší jít i čínské město Šen-čen.

Čína na svůj rapidní ekonomický a průmyslový růst neblaze doplatila právě decimací svého životního prostředí, což není žádné tajemství. Po letech eskalujících problémů s ovzduším, pitnou vodou i odpadem se zdá, že začíná s prvními opravdovými kroky, protože prostě musí.

Město Šen-čen se nebojí myslet ve velkém – nadbytek svého odpadu chystá měnit v energii, a to v objemu až 5000 tun denně. Ač to zní úžasně, ani tento přístup není tou ekologicky nejšetrnější metodou, jak se odpadu zbavovat – sice vytváří hezké množství energie, ale proces stále produkuje oxid uhličitý, který podle převládajícího konsenzu přispívá kromě znečištěného ovzduší ke globálnímu oteplování.

Foto Schmidt Hammer Lassen Architects

Z řad klimatologů často zaznívá, jak škodlivý dopad bude mít nárůst oxidu uhličitého například na oceány a jak zásadně se to projeví ve změně globálního klimatu. Problémy mají souviset s rozpouštěním oxidu uhličitého ve vodě a vznikem kyseliny uhličité. Výsledky nynějších pokusů ale svědčí o něčem jiném – ohromném potenciálu jednobuněčných řas se rychle přizpůsobovat měnícím se podmínkám.

Podle Ulfa Riebesella z GEOMAR, člena výzkumného týmu Hemholtzova centra pro výzkum oceánu v Kielu, je z biogeochemického hlediska nejzajímavějším poznatkem zjištění, že si organismy jsou schopny upravit svůj metabolismus. Ke svým pokusům si němečtí vědci vybrali řasu Emiliania huxleyi, která je nejdůležitější z asi pěti tisíc druhů fotosyntetizujících řas tvořících fytoplankton. Volně se vznáší v povrchové vrstvě vody, v oceánech je ekvivalentem suchozemských fotosyntetizujících rostlin a stojí na samém začátku potravního řetězce. Je výrazným představitelem fytoplanktonu, jehož hmotnost je větší než hmotnost všech mořských živočichů dohromady.

Řasy použité v pokusu, který byl proveden v roce 2012 a o němž informoval server Osel.cz, byly vyloveny poblíž norského pobřeží. Jejich rok trvající týrání kyselým prostředím ukázalo, že mikroorganismy se na vysoký obsah CO2 jsou schopny přizpůsobit rychle.

Ostatně i další rostliny CO2 doslova „žerou“ a lidé jej vydechují. Jestli je tedy opravdu tak škodlivý, nebo jde spíš o to, jak prodávat emisní povolenky, je další otázka… Například slavný americký vědec Freeman Dyson říká, že oxid uhličitý je pro rostliny potrava a že většina evoluce života proběhla na planetě, která byla podstatně teplejší než je dnes… a za vyšších koncentrací CO2.

Ať tak či onak, čínská vláda rozhodně nehodlá troškařit a jako obvykle myslí ve velkém – neboť neplánuje postavit pouze jeden takový odpad likvidující komplex, ale po celém území Číny bych jich mělo vyrůst hned 300!

Další zajímavostí jsou solární panely, které mají elektrárnu učinit ještě o hodně efektivnější. Na gigantické střeše o impozantní délce 1,6 kilometru se umístí panely o ploše 44 000 čtverečních metrů.

Jan Petrák

Zdroje: http://www.trueactivist.com/this-chinese-city-is-building-the-worlds-largest-waste-to-energy-facility/http://www.osel.cz/6218-fytoplankton-se-okyseleni-oceanu-prizpusobuje-snadno-a-rychle.html

Diskuze

NEZAPOMEŇTE ČÍST

video

Video: Vědci jedinou injekcí přeprogramovali chování mravenců. Může to fungovat i na lidi?

Představte si, že někdo dokáže naprogramovat vaše chování pouhým vstříknutím určité látky do mozku. Ještě před nedávnem tato představa připomínala spíše scénář sci-fi filmu....

Věštba Karla Gotta z roku 2001: Bojím se orwellovské totality ( + video)

Karel Gott, který letos získal rekordního čtyřicátého Českého slavíka, se potýká již více než dva měsíce s rakovinou mízních uzlin. Vánoční svátky bohužel stráví v nemocnici,...

Turisté na Havaji objevili tajemné starověké obrazce

Dva američtí turisté si užívali procházku na krásné havajské pláži a zdálo se, že to bude další z řady typických havajských dnů. Vše se...
video

15 let od 11. září 2001: Debata Antonína Baudyše a Milana Vidláka k výročí největšího podfuku moderních dějin

Antonín Baudyš byl jednou z prvních veřejně činných osob, které se nebály otevřeně veřejně promluvit o tom, že útoky 11. září 2001 byly zinscenovanou...

Belgický dům hrůzy. Skuteční vládci Evropy tu beztrestně mučí a znásilňují děti

To, co chci dnes vyprávět, zní neuvěřitelně. Mohu každému jen doporučit, aby se tím hlouběji nezabýval ani tehdy, pokud má zaměstnání státního zástupce nebo...

NEJEN WEB, ALE TAKÉ JEDINEČNÝ TIŠTĚNÝ ČASOPIS

Takový, jaký nemá v Česku obdoby. Kvalitní obsah najdete i na webu, ale ty pravé čtenářské orgie zažijete teprve v našem měsíčníku, ať už v tištěné nebo digitální verzi. Chcete vědět víc?

Více informací

DALŠÍ ČLÁNKY