Kdo by neznal Zeitgeist? Pro mnohé tvůrčí a svobodné duchy byl tento film jedním ze zásadních iniciačních momentů na cestě k probuzení. Právě na základě podobných dokumentů si mohly miliony lidí uvízlých ve společenských bublinách různého druhu začít konečně klást ty důležité otázky a podívat se na sebe i svět ze zcela nových úhlů.

Bez přehánění lze říct, že Zeitgeist režiséra Petera Josepha (ke zhlédnutí zde) je na tomto poli legendou. Byl zveřejněn v červnu 2007 jako nekomerční dokumentární film, letos tedy oslavil krásných deset let. Velmi rychle se dostal do povědomí, na internetu ho zhlédly desítky milionů lidí. 15. března 2008 (tzv. Z-DAY) se konalo celosvětové promítání Zeitgeistu na 715 veřejných a více než 1100 soukromých akcích po celém světě, včetně několika míst v České republice.

Druhým dokumentem série Zeitgeist je Zeitgeist: Addendum (Duch doby: Dodatek), který rovněž poskytuje kritický náhled na společnost dnešní doby. Odhaluje zásadní selhání systému, ale nabízí i inspirativní návrhy řešení, které není založené na konvenční politice, morálce, zákonech ani jiných stávajících představách o životě společnosti, nýbrž na moderním, nepověrčivém chápání toho, co jsme a jak konkrétně souvisíme s přírodou, jejíž jsme neoddělitelnou součástí, a jejími zákony. Jednou z možných cest je podle Zeitgeistu Ekonomika založená na přírodních zákonech a zdrojích, jakožto systém podporující vzdělání, etiku, hojnost a svobodu pro všechny bez rozdílu.

Dokument Zeitgeist: Addendum (Duch doby: Dodatek) nyní přinášejí členové Hnutí Zeitgeist Martin Böhm a Michal Mauser s profesionálním českým dabingem, který vytvořily dabingové společnostmi Bär a Studio Budíkov.

Ku příležitosti deseti let od vzniku Zeitgeistu je zkrátka ideální čas na to připomenout si, na čem většina „alternativců“ vyrůstala.

Pokud se Vám naše práce líbí, podpořte ji. Objednejte si předplatné tištěného měsíčníku Šifra, jeho digitální verzi nebo kombinaci obojího.

Můžete nás také podpořit dobrovolným příspěvkem.

Milan Vidlák, časopis Šifra

Zdroj: https://www.duchdoby.cz/duch-doby-dodatek-zeitgeist-addendum/