Janos Lazar ve Vídni

Vídeň je špinavá, nebezpečná a je v ní vysoká kriminalita, a to kvůli přistěhovalcům. Šéf úřadu maďarského premiéra Janos Lazar to uvedl ve videu, jež zveřejnil na své facebookové stránce ve středu v noci 7. března.

Ve videu Lazar vyhrožoval, že pokud v Maďarsku v parlamentních volbách 8. dubna vyhraje opozice, bude Budapešť za 20 let vypadat jako Vídeň.

Lazar ve videu, které natočil v jedné oblíbené vídeňské ulici, tvrdí, že před 20 lety ve čtvrti nebyli žádní migranti. Dnes v ní zůstali jen důchodci a pár zbylých Rakušanů. Některých přistěhovalců se chtěl zeptat, jak se jim Vídeň líbí, ale „nikdo neodpověděl, protože nikdo neumí německy“. Existuje mnoho vídeňských škol, ve kterých se „neučí žádné bílé vídeňské děti, ale pouze muslimské děti a děti z Blízkého východu“, řekl také Lazar.

„Bílí rakouští křesťané tuto čtvrť již opustili a přistěhovalci ji přeměnili ke svému obrazu,“ tvrdí Lazar. „Když jsem procházel městem, viděl jsem velký nepořádek, spoustu odpadků a špíny, stejně tak strach lidí, kteří zde žijí.“ Pokud Maďarsko přistěhovalce v takové míře pustí dovnitř a „budou žít v našich městech, následkem bude zchudnutí, zločin, špína a nepřátelské životní podmínky“. Jako ve Vídni. Pokud by přistěhovalci přišli do Maďarska, je tento proces podle šéfa úřadu Orbánovy vlády nezadržitelný.

Facebook video smazal

Ve středu ráno video z facebookové stránky Jánose Lazara bez udání důvodů zmizelo. Na stránce zůstalo pouze druhé video, ve kterém Lazar stojí na rakousko-maďarské hranici a oznamuje, že brzy navštíví jednu čtvrť ve Vídni, kterou ovládli přistěhovalci.

Pravicová konzervativní vládnoucí strana Fidesz videem přesunula scénu své volební kampaně také do Rakouska. Záběry ukazují pokojný obraz pěší zóny, kde není ani špína a ani nebezpečí, tvrdí rakouské noviny OÖ Nachrichten. Kromě toho média připomínají, že podle průzkumů je Vídeň jedním z nejživějších měst na světě.

Tolik oficiální zprávy. Událost je však zajímavá i z mnoha jiných důvodů. Zaprvé si politik „z Východu“ dovolil kritizovat poměry „na Západě“. Pokud kritika směřuje ze Západu, Východoevropané ji musí většinou pokorně přijmout. Opačně to není zvykem, východní politici jsou obvykle v předklonu.

Hned následující den, kdy bylo video maďarského politika zveřejněné, ve městě zaútočil nožem Afghánec na tříčlennou bezbrannou rodinu. O pár dní později, konkrétně 13. 3., ve Vídni zaútočil Mohamed E. s egyptskými kořeny kuchyňským nožem na hlídku před íránským velvyslanectvím. Hlídka ho na místě okamžitě zastřelila. V zemi se prakticky denně odehrává nějaký útok. Kam zmizelo staré dobré Rakousko?

To, že se ve svobodné, liberální, otevřené, demokratické společnosti mažou a cenzurují zprávy jako v nějaké tvrdé diktatuře, už prakticky nestojí nikomu ani za zmínku. Jakékoliv nepříjemné a kritické články se jednoduše označí za fake news a je zdánlivě po problému.

Autor článku se před pár dny vrátil z Vídně a vypadá to, že maďarský politik nebyl až tak daleko od pravdy. Cestování tramvají po Vídni opravdu někdy připomíná návštěvu Orientu. Zdá se, že se Evropa potácí od extrému do extrému, kdy dříve muselo být vše rasově bílé, jednotné a čisté, nyní naopak vše rozmanité, multikulturní a barevné. Žádné extrémy ale nekončí dobře.

Pokud se Vám naše práce líbí, podpořte ji. Objednejte si předplatné tištěného měsíčníku Šifra, jeho digitální verzi nebo kombinaci obojího.

Můžete nás také podpořit dobrovolným příspěvkem.

Jan Běhůnek, časopis Šifra