Kolektiv umělců Rocco a jeho bratři zaplnil jeden vagon v berlínském metru videokamerami. Jejich akce je zaměřená proti zvyšování a rozšiřování dohledu nad veřejným prostorem a upozorňuje na to, jak se ze sledování stal zcela běžný zvyk. Umělecká skupina Rocco a jeho bratři (originální název Rocco und seine Brüder) na sebe upozornila falešnými ložnicemi v tunelech berlínského metra. I tato akce byla namířená proti sledování veřejného prostoru kamerami.

Za tímto účelem tentokrát akční umělci pronikli v noci do metra a do vagonu připevnili 32 částečně pohyblivých kamer a velké výstražné plakáty. Později, když vagon projížděl městem, se mu lidé vyhýbali a v sousedních vozech se tlačili o volné místo. Vtip je v tom, že jsou sledováni běžně kamerami, které u sebe žádný plakát nemají a jsou poměrně malé, takže si jich občan často ani nevšimne.

Celý Berlín sleduje téměř 15 000 kamer, jen ve veřejné dopravě jich je nainstalováno 13 640. Ve stanicích, vlacích, autobusech či tramvajích již sotva existuje nějaký kout, který není pod stálým dohledem. Stejně jako u protiteroristických zákonů a opatřeních k všeobecné vnitřní bezpečnosti odůvodňují zodpovědné orgány sledování nejen vyšetřováním trestných činů, ale také údajným odstrašujícím účinkem, který trestným činům podle nich zabraňuje.

Pozorované osoby tak mají pocit, že nejsou sledované, zatímco je jejich jednání nahrávané. A trestné činy i nadále pokračují. Je totálně sledovaný veřejný prostor opravdu bezpečnější? Vzniká tím neustálé napětí mezi potřebou bezpečnosti na jedné straně a ztrátou soukromí na straně druhé, kdy odpovídající opatření musejí být před společností legitimní. Jak to tedy je? S přibývajícím sledováním svůj strach uklidníme, anebo teprve vznikne tím, že se z veřejného prostoru stane potenciálně nebezpečná zóna?

Poznámka překladatele: Při překladu jsem si vzpomněl na vysvlékání vězňů v koncentračních táborech na veřejném prostranství, kdy byli okradeni o jakýkoliv soukromý prostor a intimitu. Současný přístup připomíná v jiné formě to samé, také nás okrádá o soukromí a intimitu. Technickými prostředky nás vysvléká do průhledného občana, kdy sbírá a sleduje naše fotografie, e-maily, filmy, komunikaci, prostě všechno.

Pokud se Vám naše práce líbí, podpořte ji. Objednejte si předplatné tištěného měsíčníku Šifra, jeho digitální verzi nebo kombinaci obojího za skvělou cenu.

Stačí-li vám čtení našeho webového magazínu, můžete nás podpořit dobrovolným příspěvkem v libovolné výši. Moc nám to pomůže.

Překlad: Jan Běhůnek, homaterapie.cz

Zdroj: https://netzpolitik.org/2016/was-passiert-eigentlich-wenn-32-videokameras-einen-u-bahn-waggon-ueberwachen/

Diskuze

NEZAPOMEŇTE ČÍST

Firma Uber přiznává: Dali jsme vládním agenturám data víc než 12 milionů uživatelů

Známá americká společnost Uber Technologies Inc., která umožňuje alternativní a levnější objednání jízdy oproti tradičním taxislužbám, jež tím přivádí k zuřivosti, nedávno vypustila do...

Svržený ukrajinský prezident Janukovyč: Lituji, že jsem během Majdanu nevyhlásil stanné právo

Bývalý ukrajinský prezident Viktor Janukovyč na páteční tiskové konferenci v ruském Rostovu, o které „zapomněla“ informovat evropská média, projevil lítost nad tím, že na Ukrajině nevyhlásil...

Nejvýše postavený Čech v NATO opět tvrdí, že je Rusko větší hrozbou než Islámský stát. Opravdu?

Generál Petr Pavel, předseda vojenského výboru NATO a nejvýše postavený Čech ve strukturách NATO, v rozhovoru pro DVTV znovu zopakoval neobvyklou myšlenku, dá-li se to...
video

Pokání České televize? Nebo spíš úlet?

"Když v roce 1984 odvysílala v pozdním večeru gruzínská televize film POKÁNÍ, který prostřednictvím symbolického příběhu odhaloval Stalinovy zločiny, vyšli obyvatelé Tbilisi do ulic,...

Válka proti teroru stála 5 bilionů dolarů, teroristická činnost se zvýšila o 6500 %

Patnáct let po útocích 11. září 2001, kdy „válka proti teroru“ oficiálně začala, je dobrý čas k bilancování. Jaké přinesla výsledky? Jedna kontroverzní událost, útok na...

NEJEN WEB, ALE TAKÉ JEDINEČNÝ TIŠTĚNÝ ČASOPIS

Takový, jaký nemá v Česku obdoby. Kvalitní obsah najdete i na webu, ale ty pravé čtenářské orgie zažijete teprve v našem měsíčníku, ať už v tištěné nebo digitální verzi. Chcete vědět víc?

Více informací

DALŠÍ ČLÁNKY