Video: S plamenometem na čuníka aneb Jak se vyrábějí gumoví medvídci? Nic pro vegany!

Máte rádi gumové medvídky? Je to jedna z nejpopulárnějších želatinových sladkostí na světě. Co to znamená, když vaše oblíbené pamlsky obsahují želatinu?

Možná víte, že želatina je vedlejším produktem živočišné výroby. Vyrábí se z kůže prasat, krav a dalších hospodářských zvířat, která je průsvitná, bezbarvá, bez chuti a zápachu. Následně ji gelovací činidlo promění v želatinové bonbony.

Želatina je v podstatě potravinářský produkt, který se získá dlouhým vařením zbytků kůže, chrupavek a kostí. Získá se tedy z odpadů, které vznikly v živočišné výrobě na jatkách při zpracovávání masa. Když se to řekne, tak pokud nejste zrovna vegan, který má rád sladké, nijak děsivě to nezní.

Belgická filmařka Alina Kneepkensová se ale rozhodla vytvořit krátké video, jež poměrně syrově zachytilo, jak se tyto gumové pamlsky vyrábí. Video produkovala vlámská televizní show Over Eten (přibližný význam: O našem jídle). Celý snímek běží pozpátku – začíná konzumací gumových bonbónů, pokračuje k výrobní lince až ke krvavému začátku.

Regenračné centrum

Snímek ukazuje drsné obrazy prasat, které se posunují na dopravním pásu, potom stroj, jenž z jatečních těl vepřů odděluje kůži, zatímco další zařízení mechanicky těla vepřů dělí na půl. Na pozadí hraje hudba, prasata dál putují továrnou zavěšená za zadní nohy do vařící vody a potom ke speciálnímu plamenometu. Záběr končí u smutného čuníka, který svojí růžovou hlavu zvedá ke kameře.

Chcete zkusit gumové bonbóny bez želatiny nebo veganské želatinové náhražky? Není to tak úplně snadné. The Huffington Post píše: „Agar (je také známý jako agar-agar) je populární náhražka želatiny a získává se z řas. Možná si z vyučování chemie ještě pamatujete Agar z laboratorních misek. Agar se také používá při výrobě jednoho velmi populárního koláče.“

Kantha Shelkeová je vědkyně, která zkoumá potraviny a jako mluvčí Ústavu potravinářských technologií ve Spojených státech řekla: „Potravinářský, farmaceutický a průmysl potravinových doplňků hledal alternativy nebo náhražky želatiny. Existuje určitá poptávka nahradit želatinu pro lukrativní vegetariánské, islámsky orientované halal a košer trhy. Přesto takové náhražky nejsou schopné nahradit funkčnost želatiny. Pektin a škroby se na výrobu želatinového pudinku a dalších dezertů nehodí, protože jejich struktura je buď příliš lepkavá, nebo příliš gumová.“

Pokud se Vám naše práce líbí, podpořte ji. Objednejte si předplatné tištěného měsíčníku Šifra, jeho digitální verzi nebo kombinaci obojího.

Můžete nás také podpořit dobrovolným příspěvkem.

Jan Běhůnek, homaterapie.cz

Regenračné centrum

Zdroj: http://derwaechter.net/krass-ekelerregendes-video-enthuellt-wie-gummi-suessigkeiten-tatsaechlich-hergestellt-werden