Video: Ruské špionážní letadlo nerušeně kroužilo nad Bílým domem a Kapitolem

Tuto středu během hloubkového letu kroužil stroj ruského letectva nad Washingtonem. Měl v hledáčku Bílý dům, Pentagon a ředitelství CIA. Ruské vojenské letadlo podle CNN letělo vzdušným prostorem s vysokou ostrahou přímo nad sídlem vlády ve Washingtonu. Jednalo se přitom o let ve výšce 1 km, což je celkem nízko. Ruský stroj Tupolev TU-154 kroužil nad Kapitolem, americkým ministerstvem obrany a CIA.

Při manévru se prý nicméně nejednalo o novou provokaci ruského prezidenta Vladimira Putina, který jinak může téměř za všechno. Americké úřady a média prohlašují, že se jednalo o průzkumný let v rámci dohody Open Skies (Otevřené nebe).

První myšlenka na projekt Otevřené nebe, podle kterého by se země navzájem letecky monitorovaly, vznikla již počátkem padesátých let minulého století v období tzv. studené války. Nicméně až počátkem devadesátých let po sérii mezinárodních jednání byla 24. března 1992 ve finských Helsinkách podepsána „Smlouva o otevřeném nebi (Open Skies)“.

Členské státy si pozorovacími lety ověřují údaje, které si vzájemně předem deklarovaly. Hlavním posláním Smlouvy o otevřeném nebi je tedy nejen přispět ke vzájemné důvěře států, ale také předložit důkaz, že své závazky k mezinárodním partnerům plní. Smlouva totiž umožňuje v průběhu pozorovacích letů, které mimo jiné mají zvláštní status důležitosti a inspektoři v týmu jsou postaveni na úroveň diplomatů, fotografovat libovolné místo na území hostitelského státu. Přičemž platí, že pozorovací let lze provést na přání inspekčního týmu i nad územím, které je označováno jako tzv. zakázaný, omezený nebo rizikový vzdušný prostor, a má přednost před jakoukoliv pravidelnou leteckou dopravou.

O něco později neozbrojený stroj přeletěl také nad Bedminsterem v New Jersey, což je areál Donalda Trumpa, kde nyní tráví dovolenou. Do hledáčku si letadlo vzalo i Camp David, tradiční resort amerických prezidentů, Trumpovo golfové hřiště ve Virginii a operační a výcvikové středisko v Mount Water.

Průzkumné lety, jako byl tento, ve skutečnosti nejsou nic neobvyklého, ohlásila CNN. Od zavedení dohody Open Skies, která vstoupila v platnost v roce 2002, proběhlo už 1200 takových letů.

V hlavním městě to přesto pro poslance a státní zaměstnance muselo být docela překvapení. Policie jen krátce oznámila přelet letadla nízko nad Washingtonem slovy „velké letadlo možná proletí přímo nad Kapitolem“. Právě nad Washingtonem normálně nic nelétá, neboť jde o jednu z nejpřísněji střežených zón.

Manévry nad Washingtonem kvůli tolika důležitým budovám jsou i přesto, že proběhly v rámci dohody, pozoruhodné. Američané si co chvíli stěžují na ruské provokace a přelety nad americkými loděmi (u ruských hranic), nedávno byly prodlouženy protiruské sankce, Rusko naopak vyhostilo 755 amerických diplomatů; mezi oběma velmocemi to aktuálně velmi jiskří a probíhá nová (zatím) studená válka.

Pokud se Vám naše práce líbí, podpořte ji. Objednejte si předplatné tištěného měsíčníku Šifra, jeho digitální verzi nebo kombinaci obojího.

Můžete nás také podpořit dobrovolným příspěvkem.

Jan Běhůnek, homaterapie.cz

Zdroj: http://www.independent.co.uk/news/world/americas/russian-jet-low-level-observation-flight-white-house-pentagon-cia-us-surveillance-air-force-donald-a7886051.html