Video: Putin se dohodl s USA na příměří. Má to ale háček…

Ruský prezident Vladimir Putin ve svém včerejším prohlášení bezprostředně po telefonátu se svým americkým protějškem Obamou světu sdělil, že se Rusko a USA dohodly na ukončení bojových akcí v Sýrii. Po složitých jednáních obě strany k důležitému konkrétnímu výsledku: od půlnoci damašského času dne 27. února 2016 by měly utichnout dlouholeté krvavé boje v těžce zkoušené zemi, kde bojují různé skupiny a najatí žoldáci z celého světa s podporou (nejen) západních zemí proti vládě syrského prezidenta Bašára Asada.

„Do poledne 26. února 2016 všechny strany bojující v Sýrii musí potvrdit nám nebo našim americkým partnerům svůj souhlas s ukončením bojů. Ruští i američtí vojáci společně na mapách vytyčí území, kde tyto skupiny působí. Proti nim nebudou vedeny bojové operace ozbrojených sil Syrské arabské republiky ruských ozbrojených sil a koalice v čele s USA. Opozice zase ukončí své bojové akce proti ozbrojeným silám Syrské arabské republiky (…),“ řekl Vladimir Putin.

Jenže vzápětí dodal: „Co se týká Islámského státu, Džabhat an-Nusrá dalších teroristických organizací, které za teroristické byly uznány Radou bezpečnosti OSN, tak ty jsou z režimu ukončení bojových akcí zcela vyloučeny. Proti nim budou útoky vedeny nadále.“

Regenračné centrum

A právě tady se skrývá zakopaný pes: i kdyby skončily boje syrské armády proti opozici a opozice proti syrské armádě, ISIS a an-Nusrá, u kterých končily celou dobu peníze i zbraně od USA a jejich spojenců, budou řádit dál.

Situace by se mohla vyřešit pouze tehdy, kdyby USA a jejich spojenci přestaly ISIS a al-Káidu podporovat a vyzbrojovat a začaly proti jim i jinak než slovně. Pokud by se opravdu zastavily boje mezi syrskou vládou a opozicí, tedy – jak píší média – umírněnějšími ozbrojenými skupinami, a USA se přidaly k Rusku v boji proti ISIS, skončila by válka cobydup.

Jenže dá se ještě v něčem USA věřit? Na odpověď si počkejme do konce února.

Milan Vidlák, šéfredaktor časopisu Šifra