Video: Při teroristickém útoku v Barceloně zemřelo 13 lidí. Do lidí najela dodávka. Útočníci se zabarikádovali v turecké restauraci

V centru Barcelony najela dodávka do davu lidí. Katalánská policie potvrdila, že šlo o teroristický útok, který si vyžádal raněné i mrtvé. Jejich počet zatím neupřesnila, španělský list El País však hovoří o nejméně 10 mrtvých, jiná média hovoří o čísle 13. Desítky lidí utrpěly zranění. Podle agentury Reuters po tomto činu vtrhli do nedaleké restaurace dva ozbrojení muži a možná drží rukojmí.

„Byli jsme u Hard Rock Cafe a mířili jsme k La Rambla, když jsme viděli bílou dodávku, jak narazila do lidí. Viděli jsme lidi letět vzduchem včetně tří cyklistů,“ popsal pro deník El País svědek na místě Jesús García. Někteří svědkové tvrdí, že slyšeli explozi.

Zřejmě dva ozbrojení muži se po incidentu zabarikádovali v nedaleké turecké restauraci a není jasné, zda drží rukojmí. Katalánská policie už nicméně popřela, že by se na místě střílelo. Policie nyní pátrá po dvou podezřelých a po druhém vozu.

Barcelonská pohotovostní služba už požádala o uzavření stanic metra a železnice v okolí promenády. „Uslyšel jsem velký náraz a každý začal utíkat, aby se schoval,“ řekl televizi BBC student Marc Esparcia. „Bylo tam hodně lidí, mnoho rodin, tohle je jedna z nejnavštěvovanějších oblastí města. Myslím, že několik lidí bylo nárazem zasaženo. Bylo to strašné,“ uvedl dvacetiletý student, jenž se schoval v baru Starbucks.

Katalánská policie vyzvala občany, aby nesdílela fotografie raněných s ohledem na jejich příbuzné. Na Twitteru linky 112 se také objevila výzva, aby lidé na místě dali vědět svým rodinám, že jsou v pořádku. Lidi v okolí náměstí Plaça de Catalunya také policisté vyzvali, aby nevycházeli. Obchody se zavřely a na místě je několik sanitek. Podle El País se lidé tísnící v přilehlých obchodech také pohádali o to, zda k sobě pustit další.

Pokud se Vám naše práce líbí, podpořte ji. Objednejte si předplatné tištěného měsíčníku Šifra, jeho digitální verzi nebo kombinaci obojího.

Můžete nás také podpořit dobrovolným příspěvkem.

-red-