Foto Herbert Meyrl, Gran Acuifero Maya

Obří podvodní jeskynní systém Sac Actun v Mexiku, o kterém se vědci domnívají, že je s celkovou délkou 347 kilometrů největší jeskyní svého druhu na Zemi, má potenciál doslova „přepsat dějiny“, jak by řekl hokejový komentátor Robert Záruba.

Místní archeologové z vědeckého projektu Gran Acuifero Maya (GAM) totiž v zatopených prostorách objevují další a další starobylé artefakty, stejně tak lidské a zvířecí kosti. Sac Actun na poloostrově Yucatán se nachází nedaleko předkolumbovského sídliště Tulum, tedy jednoho z posledních měst obývaných Mayi, a celý komplex se skládá ze zhruba 200 jeskyní.

Jak postupují průzkumné práce, je stále jasnější, že se ještě máme na co těšit. Ředitel projektu a archeolog Guillermo de Anda věří, že studie jeskyně pomůže porozumět rozvoji bohaté kultury regionu, ve kterém před španělským dobytím dominovala mayská civilizace. „Díky objevu budeme lépe chápat vše, co se stalo v této starověké éře. Co bych chtěl konkrétně zjistit? Zejména to, jak se Mayové zásobovali potravinami, dále jak se vzájemně ovlivňovali s přírodou. Jak se jim dařilo přežívat. Co pro ně přesně znamenaly tyto jeskyně. A hlavně je třeba nalézt důkazy o jejich prvních rituálech,“ řekl agentuře Reuters. „Jeskynní systém nám sděluje opravdu spoustu věcí. Je jako kniha, ve které se ale ještě musíme naučit lépe číst.“

Už to, co přečetli teď, ale stojí za to. Objevené prvky mayské kultury naznačují, že to s historií nmohlo být vše docela jinak, než se píše v historických učebnicích; a to především proto, že některé kultury včetně Mayů či dalších civilizací nacházejících se na tomto místě byly o dost vyspělejší, než se nám zdá, a asi i než jsme my.

Středoamerická oblast toho ale nabízí mnohem více – nedávný nález rozlehlé sítě mayských měst lze označit takřka za archeologický objev století. V džungli středoamerické Guatemaly se podařilo najít rozsáhlou síť pozůstatků mayských měst. Vědci odkryli přes 60 tisíc ruin pocházejících z období říše Mayů. Umožnila to laserová technologie, která z výšky skenovala danou oblast a odhalila pod porostem pozůstatky domů, paláců, pyramid i opevnění. Archeologové tvrdí, že je to největší úspěch za posledních 150 let. Šifra o tomto skvostu psala zde.

Pokud se Vám naše práce líbí, podpořte ji. Objednejte si předplatné tištěného měsíčníku Šifra, jeho digitální verzi nebo kombinaci obojího.

Můžete nás také podpořit dobrovolným příspěvkem.

-red-