Již 90 měst a obcí v celém Německu při péči o veřejnou zeleň a veřejná prostranství přestalo používat glyfosát a další pesticidy. S projektem Obce bez pesticidů komunální politici převzali zodpovědnost za lidi a životní prostředí. „Ukazují, že to prostě jde i bez glyfosátu,“ tvrdí Corinna Hölzelová, expertka na pesticidy z jedné největších ekologických organizací Bund, a vedoucí projektu Obce bez pecticidů (Pestizidfreie Kommune).

Poté, co země EU hlasováním schválily používání jedovatého a vysoce nebezpečného glyfosátu od Monsanta na dalších pět let, je o to důležitější propagovat a ukazovat příkladnou angažovanost místních lidí a politiků. Podobná iniciativa existuje již několik let v sousedním Rakousku, kdy105 měst a obcí ošetřuje veřejnou zeleň a obecní plochy bez chemie.

Glyfosát Světová zdravotnická organizace WHO považuje za pravděpodobně karcinogenní pro člověka a je částečně zodpovědný za dramatický úhyn hmyzu a ztrátu biologické rozmanitosti v zemědělské krajině. Smrtonosný herbicid zničí všechny divoké byliny, čímž hmyz přichází o svou potravu a stanoviště. Úhyn hmyzu ohrožuje ostatní druhy zvířat a nakonec i produkci potravin pro lidi, protože zhruba dvě třetiny plodin potřebují opylovače.

„Jak pro zemědělství, tak i obce a zahrady existují alternativy glyfosátu, které jsou šetrné k životnímu prostředí a neohrozí hmyz. Květiny a zeleň bez jedů – to by mělo být mottem všech měst a obcí. Jsou místem, které mají mnoho funkcí. Od rekreace, bydlení a odpočinku, až po práci a vzdělávání. Rovněž jsou útočištěm pro ohrožený hmyz, jako jsou divoké včely a ve městech se dokonce produkují i potraviny, jako je ovoce, zelenina a med. Jedy v takovém prostředí nemají co dělat,“ řekla Hölzelová.

Obce mají mnoho možností, jak pečovat o veřejnou zeleň a volné plochy bez pesticidů. „Místo jedovatého zeleného trávníku nebo výsadby exotických rostlin a stromů by města a obce měly vytvořit zejména celoroční přísun potravy pro hmyz,“ tvrdí expertka na pesticidy. Cesty se mohou čistit mechanicky a tepelně, což je dobrá alternativa k chemickým látkám, které zabraňují růstu plevele.

Jedním ze způsobů, jak se vyhnout toxickým pesticidům ve veřejném sektoru, je zvážit otázku „růstu plevelů“ již při plánování veřejné zeleně. Další alternativa je celkem jednoduchá, totiž prodiskutovat, jaký je „ideál krásy“ pro ulice, cesty, hřiště a náměstí. Stále víc obcí přechází na systém komunitních zahrad a doslova „jedlé zeleně“, která přináší užitek jak lidem, tak i zvířatům. Proč každý rok otrocky a draze sekat nekonečné plochy zeleného trávníku?

Město Saarbrücken šlo touto cestou a bez pesticidů funguje déle než 20 let. I zde platí, že ne každý plevel je vítaný a tolerovaný. Na místo pesticidů se podle potřeby používají mechanické procesy, jako je sečení, ruční práce nebo speciální brusné stroje.

Nežádoucí rostliny na cestách, náměstích a silnicích se dají odstranit silným teplem. Kromě zařízení s plamenem a infračervenými paprsky existují také stroje, které pracují s horkou pěnou nebo horkou párou. Všechna tepelná řešení jsou však vysoce energeticky náročná a tato zařízení jsou také drahá.

To je další důvod, proč stále víc obcí používá mecha­nické metody. Různí výrobci nabízejí řadu systémů od zametačů se speciálním radiálním koštětem s tvrdšími štětinami z plastu nebo kovu, škrabky, odsávací zařízení, sekačky a křovinořezy. Při mechanickém odstraňování plevele obecně platí: čím dříve, tím lépe. Ve Švýcarsku se na údržbu větších zelených ploch často technika vůbec nepoužívá. Na ohraničené zelené plochy se prostě vypustí několik ovcí, které zelenou plochu bez velkých nákladů a hluku „ošetří“.

Zde si můžete prohlédnout interaktivní mapu, v kterých obcích se již pesticidy nepoužívají: https://www.bund.net/umweltgifte/pestizide/pestizidfreie-kommune/

Pokud se Vám naše práce líbí, podpořte ji. Objednejte si předplatné tištěného měsíčníku Šifra, jeho digitální verzi nebo kombinaci obojího.

Můžete nás také podpořit dobrovolným příspěvkem.

Jan Běhůnek, homaterapie.cz

Zdroj: http://www.sonnenseite.com/de/politik/projekt-pestizidfreie-kommune.html