Video: Migranti pustošili ulice Madridu, protože při útěku před policií zemřel na infarkt nelegální pouliční prodejce ze Senegalu. „Chceme sociální stát,“ křičeli

Skoro dvě desítky zraněných, většinou z řad policistů, si vyžádaly noční střety demonstrantů s policií v centru Madridu. Důvodem nepokojů, při nichž protestující zapalovali popelnice a házeli na policisty kamení, bylo úmrtí nelegálního senegalského pouličního prodavače. Ten zemřel na srdeční zástavu poté, co utíkal před policií.

Podle svědků policisté na motorce ve čtvrtek večer pronásledovali asi pětatřicetiletého Senegalce. Ten před nimi začal utíkat, protože na ulici nelegálně prodával zboží. Podařilo se mu uniknout, ale posléze jej přivolaná policejní hlídka nalezla mrtvého. Podle záchranářů byl příčinou úmrtí infarkt. Muž připlul do Španělska asi před 12 lety a v zemi pracoval nelegálně jako prodavač.

Krátce nato vyšli členové jeho komunity protestovat do ulic madridské čtvrti Lavapiés a připojily se k nim postupně desítky většinou černochů. A začala pořádná mela. Protestující zapalovali kontejnery s odpadky a házeli na policisty kamení. Zničili zastávku i bankomat a zranili deset policistů a čtyři občany. Rozzuřený dav na vyšetřující policisty křičel „Chceme sociální stát, ne policejní stát“ či „Policie vraždí“.

Zástupce asociace senegalských imigrantů ve Španělsku (AISE) podle ČTK deníku El País řekl, že budou požadovat objasnění smrti svého kolegy, Sdružení pouličních prodejců (takzvaných manteros) svolalo na páteční večer demonstraci na náměstí Nelsona Mandely ve čtvrti Lavapiés. Cílem je prý protest proti „vražednému rasismu úřadů“.

Jak souvisí rasismus úřadů s tím, že v zemi pobývají migranti, kteří nelegálně prodávají zboží na ulicích, ale sdružení neuvedlo…

Pokud se Vám naše práce líbí, podpořte ji. Objednejte si předplatné tištěného měsíčníku Šifra, jeho digitální verzi nebo kombinaci obojího.

Můžete nás také podpořit dobrovolným příspěvkem.

-red-