Jedna z největších afér roku 2016 na samém sklonku nabrala ještě jeden další rozměr. Jedná se o krizi okolo budování nového ropovodu, který začíná u ropných polí Bakken v Severní Dakotě, a skrze stát Jižní Dakotu a stát Iowa má vést až do Illinois. Už od počátku ale celý projekt, financovaný Wall Streetem, zejména ale společností Energy Transfer Partners, provází kontroverze. Ropovod totiž protíná indiánské posvátné území, a mimo to i například jejich zdroje pitné vody. Kontroverzi a vnitrostátní krizi tak rozpoutali protesty nejenom indiánského kmene, ale i dobrovolníků z celých Spojených států, včetně některých mediálně viditelných osob. 

Pokud se Vám naše práce líbí, podpořte ji. Objednejte si předplatné tištěného měsíčníku Šifra, jeho digitální verzi nebo kombinaci obojího za skvělou cenu.

Stačí-li vám čtení našeho webového magazínu, můžete nás podpořit dobrovolným příspěvkem v libovolné výši. Moc nám to pomůže.

Jan Petrák, časopis Šifra

Zdroje: http://www.trueactivist.com/company-behind-dapl-rounds-up-wild-buffaloes-keeps-them-without-food-or-water-watch/http://daplpipelinefacts.comhttps://www.theguardian.com/us-news/2016/oct/25/north-dakota-oil-pipeline-protest-arrests-journalists-filmmakershttp://www.commondreams.org/news/2016/10/15/filmmaker-faces-45-years-prison-reporting-dakota-access-protests