Hurikán Irma udeřil na Karibik minulý týden a momentálně pustoší americkou Floridu. Jen v Karibiku Irma zabila podle aktuálních čísel 27 lidí a další tři oběti už hlásí i USA.

Materiální škody jsou obrovské. Je to katastrofa, která už způsobila hodně bolesti. Kromě zpustošených měst a předpovědí, kde a jak intenzivně Irma ještě udeří, ale můžeme s údivem sledovat záběry vzácného jevu, který hurikán doprovázel. Sociální sítě plní videa z pobřeží Floridy a z Baham, kde hurikán doslova vysál oceán.

Regenračné centrum

Podobný jev bývá i předzvěstí blížící se tsunami, ale to naštěstí tentokrát nehrozí. Vítr, který Irmu doprovází, je prostě tak silný, že na několika místech v kombinaci s nízkým tlakem „odsál“ všechnu vodu od pobřeží. Nejdříve se to stalo na Bahamách, kam Irma dorazila v pátek, a pak i v neděli na Floridě.

„Uprostřed bouře je velmi nízký tlak, což v podstatě vytváří mechanismus sání,“ řekla odbornice na podobné jevy Angela Fritzová deníku Washington Post.

Jev sám o sobě v podstatě není nebezpečný, voda se podle meteorologů k pobřeží pomalu vrátí, což potvrzují i pozorovatelé na Bahamách, kde už se tak i stalo. To se bohužel nedá říct o silném větru a vydatném dešti, kterým hurikán ničí vše, co mu stojí v cestě. Zejména na nejvýchodnějších ostrovech Karibiku, které Irma zasáhla jako první, se mluví o bezprecedentní katastrofě. Jde o ostrovy Barbuda, Svatý Martin, Svatý Bartoloměj a Britské a Americké panenské ostrovy.

Například na Svatém Martinu navíc potom, co se hurikán přehnal, vypuklo rabování. Lidé kradli elektroniku i běžné potraviny. Na Britských ostrovech prý dokonce hurikán zasáhl místní věznici a hrozí, že z ní utekla skupina vězňů. Potom, co se hurikán přehnal přes Britské a Americké panenské ostrovy, zasáhl Portoriko. Další na řadě měl být podle předpovědi ostrov Hispaniola, na kterém leží státy Haiti a Dominikánská republika, ty ale měly štěstí, neb hurikán ostrov zasáhl jen okrajem a minul ho ze severu.

I když hurikán obyvatelé ostrova nepochybně pocítili, podle místních úřadů jsou škody „menší“.

Dále hurikán pokračoval na Bahamy, kde zejména u ostrova Long Island lidé poprvé spatřili zmiňovaný zvláštní jev v podobě vysávání vody z oceánu. Další na řadě byla Kuba, kde to schytalo hlavně severní pobřeží a hlavní město Havanu zatopila voda. Potom se Irma stočila směrem na Floridu. Cestou trochu zeslábla, ale pak zase zesílila.

Nejdříve hurikán zdevastoval ostrovy Florida Keys a aktuálně jeho ničivý dopad pociťuje téměř celá Florida. Zemřeli tam zatím nejméně tři lidé a více než 4 miliony lidí jsou bez elektřiny. A to ještě není konec.

Pokud se Vám naše práce líbí, podpořte ji. Objednejte si předplatné tištěného měsíčníku Šifra, jeho digitální verzi nebo kombinaci obojího.

Můžete nás také podpořit dobrovolným příspěvkem.

Lukáš Marek, časopis Šifra