Willie Dille. Foto YouTube

Třiapadesátiletá Wilhelmina Ruurdina Dilleová, radní v nizozemském Haagu za národně-konzervativní stranu Stranu pro svobodu (PVV), která vystupuje proti islamizaci Evropy, je mrtvá. Ve středu spáchala sebevraždu.

Den před tragédií zveřejnila šokující video, v němž hovoří o tom, že ji před rokem hromadně znásilnili muslimové jako pomstu za to, že je vůči jejich náboženství a ideologii kritická.

Ve videu, které mezitím zmizelo, nebo spíš bylo zmizeno z Facebooku, mluví komunální politička též o tom, že jí muslimové opakovaně vyhrožovali smrtí a že se od loňského 15. března, kdy ji skupina muslimů unesla a znásilnila, necítila bezpečně. Muslimové ji šikanovali, zastavovali ji na ulici a oznamovali, že jí podříznou krk.

„Chci s tím skončit,“ říká na konci videa, přičemž podle holandských médií není zcela jednoznačné, co slovem skončit myslela. Vzhledem k tomu, že se zabila, bych si dovolil oponovat – zpětně je dost jasné, co tím myslela.

Podle holandských novin Algemeen Dagblad působila Dilleová zmateně a také její tělesný stav „poskytoval důvody k obavám“. Na to, že ji v její vlastní zemi hromadbě znásilňují muslimové a rok jí vyhrožují, aniž by to někoho vzrušovalo, bych řekl, že vypadala ještě dobře.

Holandská média moc nechtějí ani přiznávat, že smrt paní Dilleové souvisí s jejím „údajným znásilněním“, to ale vypovídá spíše o médiích než o realitě. Já jsem v Haagu byl někdy po roce 2000 a už tehdy tam byly no-go zóny.

Regenračné centrum

Willie Dilleová otevřeně prohlásila, že za jejím znásilněním stál někdejší člen PVV Arnoud van Doorn, který byl původně její spolustraník a zaměstnanec, ale pak konvertoval k islámu (!) a stal se členem Islámské strany. Asi mu slíbila lepší funkce.

Od té doby tenhle člověk opakovaně vystupoval proti straně PVV, tak proti samotné Dilleové. Wilhelmina Ruurdina Dilleová působila od roku 2012 až do své smrti jako radní města Haagu, pracovala s mládeží a na starost měla i pomoc postiženým. Jí ale nidko nepomohl. Takhle dopadla v zemi, která už dávno nebyla její. Když se tohle stane političce, co asi tak mají čekat běžní občané?

Pokud se Vám naše práce líbí, podpořte ji. Objednejte si předplatné tištěného měsíčníku Šifra, jeho digitální verzi nebo kombinaci obojího.

Můžete nás také podpořit dobrovolným příspěvkem.

Milan Vidlák, časopis Šifra