Foto Genetic Literacy Project

Maui, ostrov slunce, je nejslunnější havajský ostrov. Krásné pláže, palmy, deštný prales s bezpočtem vodopádů. Také tanec Hula s fascinujícími pohyby a barevnými svazky květin, kterým se říká Lai.

Protože Maui nemá žádné spojení s pevninou a nachází se tisíce kilometrů od pevniny, vznikla zde fascinující flóra a fauna. Zvířata a rostliny, které existují pouze na Havaji a Maui, se dokonale přizpůsobily místním podmínkám.

Havaj připomíná ráj na Zemi, který je ale bohužel ohrožen, neboť má i svoji dvrácenou stranu. Vzhledem k tomu, že Havajské ostrovy jsou geograficky vzdálené a nevyskytují se každý den ve zprávách, je to skvělé místo na provádění chemických experimentů. Příjemné klima a bohaté přírodní zdroje přilákaly pět největších světových biotechnologických společností: Monsanto, Syngenta, Dow AgroSciences, DuPont Pioneer a BASF. V terénu během uplynulých 20 let provedli více než 5000 pokusů na plodinách, které jsou odolné vůči pesticidům a pokrývaly 40 000 až 60 000 akrů havajské půdy. Z Havajců se tak bez předchozího varování stala doslova morčata na pokusy těchto firem. Pesticidy v havajském ráji a vysoký počet vrozených vad u dětí zalarmoval lékaře.

Používání chemikálií koncerny ohrožuje zdraví lidí na Havaji. Vědecké a lékařské důkazy o nebezpečích pesticidů na lidské zdraví jsou ohromující. Když se používají pesticidy a zafouká vítr, který je z polí zavane do města, obyvatelé si stěžují na pálení očí, bolesti hlavy a zvracení.

Howard Hurst, zvláštní vychovatel na střední škole, který se musel zúčastnit dvou evakuací, říká: „Bolí tě oči a hlava, má závratě a cítíš se odporně. Je to hrozné. U nás 10 % studentů potřebuje zvláštní péči, zatímco celostátní průměr je 6,3 %. Je těžké si to nespojovat s pesticidy,“ myslí si. Na Havaji se nejméně 27 škol nachází jednu míli od agrochemických výzkumných oblastí.

Monsanto, Dow, Dupont/Pioneer, Syngenta a BASF vlastní nebo si pronajímají zemědělskou půdu na Havaji. Jsou tady nejlepší klimatické podmínky pro sklizeň, která je několikrát za rok. Půdu používají pro testování chemických látek a geneticky modifikované potraviny.

V Maui County jedno malé hnutí vyvolalo lidové hlasování, které vyhrálo, a tím na chvilku Monsanto a spol. zastavilo. Radost ale netrvala dlouho, protože jak velká je síla korporací, už jsme několikrát zažili. Již krátce poté federální soudce zrušil moratorium na geneticky modifikované plodiny na Maui. Na Havaji si tedy dál korporace mohou zahrávat s lidským zdravím.

Na Maui se provozuje komerční zemědělství a největší část tohoto odvětví patří firmě Monsanto. Americká společnost Monsanto je největší agrochemický a biotechnologický koncern na světě, který nedávno převzal další gigant, německý Bayer. Nevalná pověst společnosti se datuje od 80. let minulého století, kdy Monsanto v komerčním zemědělství propagovalo používání geneticky modifikovaných plodin. Ale vynalezlo také například Agent Orange, látku, kterou používala americká armáda ve Vietnamu a kvůli níž se dodnes rodí deformované děti.

Havaj je pro Monsanto zemědělské centrum a obrovské experimentální pole pro jeho nové produkty, protože má nejúrodnější půdu v USA. Plodinám jako kukuřice, papája a káva se ve vlhkém podnebí a na úrodné půdě daří.

Monsanto na 1381 pozemcích testuje chemikálie, geneticky modifikované rostliny a prodává semena dalším zemědělským společnostem.

Na Havaji ale stále víc lidí protestuje proti Monsantu zejména proto, že se prokázal nárůst nemocí. Monsanto následně investovalo miliony dolarů do kampaní proti protestům.

Když se rozprašují pesticidy, čekárny jsou v místní nemocnici přeplněné. Nejenže korporace všechno kontaminují, nemocnice dokonce ovládají hlavní lobbisté z Dow AgroSciences. Nemocnice je postavená na bývalé plantáži cukrové třtiny nedaleko střední školy a je vzdálená pouhých 500 metrů od polí Syngenty. Nikdo v této nemocnici neprováděl žádné vyšetření, které se týká účinků pesticidů na pacienty.

Chemické koncerny, které pěstují kukuřici na bývalých plantážích cukrové třtiny, odmítají sdělit přesné informace o použitých chemických látkách a ani nesdělují, kde a v jaké míře je používají. Na druhé straně trvají na tom, že pesticidy jsou neškodné a většina státních a místních politiků s tím souhlasí.

Pokud se Vám naše práce líbí, podpořte ji. Objednejte si předplatné tištěného měsíčníku Šifra, jeho digitální verzi nebo kombinaci obojího.

Můžete nás také podpořit dobrovolným příspěvkem.

Jan Běhůnek, časopis Šifra

Zdroj: https://netzfrauen.org/2018/04/13/hawaii/