David Kriesel je informatik, člen Chaos Computer Clubu (33c3), který od poloviny roku 2014 systematicky sledoval a stahoval téměř všechny zveřejněné články časopisu Der Spiegel Online, kterých je cca 100 000.

Spiegel Online patří mezi hlavní meainstreamová média v Německu, které výběrem témat vytváří a určuje veřejné mínění. V krátkém „humorném“ sestřihu z téměř hodinové přednášky David Kriesel ukáže a odprezentuje, co z takového množství dat zjistil.

Vychází z velmi jasných a ověřitelných dat a faktů. Graficky a názorně ukazuje, jak Spiegel Online ve skutečnosti provádí cenzuru. Politicky neutrální témata, jako je například sport, věda a technika čtenáři komentovat mohou. U článků, u kterých se předpokládají politicky nekorektní komentáře, chybí funkce na přidávání komentářů.

Matematický algoritmus barevně a názorně ukazuje, kde čtenáři mají mlčet (zobrazeno červeně). Jedná se o migrační krizi, azylové právo, islám, justici, kriminální delikty, neonacismus, války, konflikty a samozřejmě nekritizovatelný Izrael.

Čtenáři naopak mohou přidávat peprné komentáře (modrá barva) pod články o stávce železničního personálu, o stávce letecké společnosti Lufthansa a samozřejmě o „nepřátelském“ Rusku.

Když se podíváme do Česka, je to nemlich to samé. Vynikají v tom třeba „Bakaloviny“, tedy média patřící do stáje nechvalně proslulého oligarchy Zdeňka Bakaly, kde se smí nadávat na Rusko a diskutovat jen u „nezávadných“ témat, ale vyjádřit názor u propagandistických článků na „obranu demokracie“ redakce znemožňují. Takové Hospodářské noviny, kde byla většina komentářů k produkci redaktorů kritická, to raději vzdaly a zakázaly úplně.

Regenračné centrum

Pokud se Vám naše práce líbí, podpořte ji. Objednejte si předplatné tištěného měsíčníku Šifra, jeho digitální verzi nebo kombinaci obojího.

Můžete nás také podpořit dobrovolným příspěvkem.

Jan Běhůnek, homaterapie.cz