Video: Diskuse o budoucnosti alternativních médií a zákulisí těch mainstreamových

Šéfredaktor časopisu Šifra Milan Vidlák se zúčastnil diskuse o fungování alternativních médií a o tom, jaká je čeká budoucnost, ale i o tom, jak fungují nebo spíš nefungují ta mainstreamová.

V říjnu se o chaosu dnešního světa mluvilo otevřeně na Rhodosu a v Soči, v listopadu v Kutné Hoře – vše za ignorování českých médií. Šifra nemohla ani na této akci chybět… 

  

V listopadovém čísle Šifra přinesla exkluzivní reportáž z Dialogu civilizací, kde mluvili politici, akademici či představitelé neziskových organizací z více než 60 zemí o problémech současného světa a chaosu, který v něm panuje. Zaujalo mě, jak obrovský rozdíl byl v tom, o čem tam účastníci včetně západních politiků rokovali, a o čem dennodenně referují česká a západní mainstreamová média. Podobná konference s názvem Valdajský klub se uskutečnila v říjnu ještě v Soči.

Tyto dvě konference byly sice mezinárodní, ale pořádali je Rusové. I to je možná důvod, proč obě akce, vyznačující se vynikající úrovní workshopů, přednášek, témat či organizace, naše média rok co rok buď ignorují, nebo pomlouvají, aniž by se je ovšem obtěžovala navštívit.

V listopadu se ale konala ještě jedna pozoruhodná akce, a to v Čechách. Se dvěma jmenovanými měla Česká konference společnou nejen nezvykle vysokou kvalitu přednášek a debaty, která se tam vedla, ale i totální ignorování ze strany sdělovacích prostředků. To, že v Česku panují silné předsudky vůči všemu ruskému, by mohlo vysvětlit absenci novinářů na Rhodosu i v Soči, ale jak pochopit jejich nepřítomnost v Kutné Hoře?

 

Účastnící diskuse o alternativních médiích: zleva moderátor a organizátor České konference Karel Kříž, mediální anyltik a historik Petr Žantovský, vydavatel a šéfredaktor Šifry Milan Vidlák, zakladatel slovenského rádia Slobodný vysielač Boris Koróni a moderátor Českého rozhlasu David Hamr.
Účastnící diskuse o alternativních médiích: zleva moderátor a organizátor České konference Karel Kříž, mediální analytik a historik Petr Žantovský, vydavatel a šéfredaktor Šifry Milan Vidlák, zakladatel slovenského rádia Slobodný vysielač Boris Koróni a moderátor Českého rozhlasu David Hamr.

 

Inu, žádnou přehnanou vědu v tom nehledejte. Stejně jako na Rhodosu a v Soči, i v Kutné Hoře se mluvilo bez cenzury a tak otevřeně, že by všechny ty nevhodné informace mohly narušit pečlivě a léta budovaný obraz demokracie a svobody, který však po hříchu nemá s realitou příliš společného.

Odbíjí dvanáctá dnešní společnosti? Co přichází? Kudy vede cesta? A probudíme se včas? To byly hlavní otázky, na které hledala Česká konference odpověď.

Autor těchto řádků byl organizátorem Karlem Křížem pozván do diskuse o budoucnosti alternativních médií a nejvíc se těšil na odpolední blok, který debatě předcházel a týkal se současného dění, jež by se dalo označit jednoduše globální krize, pokud zůstaneme slušní.

Podrobnou reportáž přinášíme v novém čísle Šifry.

Diskuse o budoucnosti a vlivu alternativních médií jsem se zúčastnil po boku mediálního analytika a historika Petra Žantovského, zakladatele a moderátora známého slovenského rádia Slobodný vysielač Borise Koróniho a moderátora Českého rozhlasu Davida Hamra, dle svých slov fanouška alternativní scény, jenž zaslouží uznání už za to, že do debaty šel.

Docent Petr Žantovský, publicista, vysokoškolský pedagog a autor více než 20 knih o médiích rovněž v programu ČK přednesl vynikající přednášku s názvem Mediální manipulace v digitálním věku. Což samozřejmě neznamená, že jde o jev nový a spojený s digitálním věkem, neboť, jak Žantovský podotýká, „manipulace je minimálně posledních 80 let v médiích stále přítomnou entitou“. Jak ale upozorňuje, vůbec se to nemusí týkat jen těch mainstreamových.

To, co podle Petra Žantovského potřebujeme především, je „mediální gramotnost“: „Pokud se chcete vyznat v internetových médiích, musíte se sebevzdělávat. Nastává čas, kdy se musíme rozhodnout mezi tím, co je správné, a tím, co je snadné.“

Milan Vidlák, šéfredaktor časopisu Šifra

Diskuze

NEZAPOMEŇTE ČÍST

Turecko podniklo invazi do Iráku, ten ostře protestuje

Bagdád vyzval podle agentur turecké síly k okamžitému stažení. Řeč je o vstupu "zhruba jednoho ozbrojeného praporu" tureckých vojáků.Irácké ministerstvo zahraničí ve svém prohlášení označilo...

Přátelská houba na každou farmu? Monsanto chystá další „lahůdku“

Společnost Monsanto, která nechvalně proslula slušnou řádkou kontroverzních afér a rozhodnutí, nyní přichází s dalším originálním nápadem. Týká se jejich geneticky modifikované kukuřice, která úspěšně...
video

V Turecku jako na Ukrajině: Drsně se tu porvali poslanci. Bily se i ženy

Ostrou bitku za sebou mají poslanci tureckého parlamentu. Rivalové si skoro vyškrábali oči. Tentokrát ale nešlo o migraci ani dohody s Bruselem, zákonodárce rozvášnila debata...

V Arktidě byla objevena tajná nacistická základna s názvem Lovec pokladů

Ruští vědci objevili izolovanou arktickou ostrovní základnu, kterou používali během druhé světové války nacisté. Informovaly o tom před pár dny britské deníky The Daily...

Nejoblíbenější potraviny pro děti obsahují nebezpečný glyfosát od Monsanta. V alarmujícím množství

Glyfosát, světově nejpoužívanější herbicid, je neodmyslitelně spojený s geneticky modifikovanými plodinami a Roundupem Ready od společnosti Monsanto. Právě tato látka byla nalezena – a to...

NEJEN WEB, ALE TAKÉ JEDINEČNÝ TIŠTĚNÝ ČASOPIS

Takový, jaký nemá v Česku obdoby. Kvalitní obsah najdete i na webu, ale ty pravé čtenářské orgie zažijete teprve v našem měsíčníku, ať už v tištěné nebo digitální verzi. Chcete vědět víc?

Více informací

DALŠÍ ČLÁNKY