Video: Diskuse o budoucnosti alternativních médií a zákulisí těch mainstreamových

Šéfredaktor časopisu Šifra Milan Vidlák se zúčastnil diskuse o fungování alternativních médií a o tom, jaká je čeká budoucnost, ale i o tom, jak fungují nebo spíš nefungují ta mainstreamová.

V říjnu se o chaosu dnešního světa mluvilo otevřeně na Rhodosu a v Soči, v listopadu v Kutné Hoře – vše za ignorování českých médií. Šifra nemohla ani na této akci chybět… 

  

V listopadovém čísle Šifra přinesla exkluzivní reportáž z Dialogu civilizací, kde mluvili politici, akademici či představitelé neziskových organizací z více než 60 zemí o problémech současného světa a chaosu, který v něm panuje. Zaujalo mě, jak obrovský rozdíl byl v tom, o čem tam účastníci včetně západních politiků rokovali, a o čem dennodenně referují česká a západní mainstreamová média. Podobná konference s názvem Valdajský klub se uskutečnila v říjnu ještě v Soči.

Tyto dvě konference byly sice mezinárodní, ale pořádali je Rusové. I to je možná důvod, proč obě akce, vyznačující se vynikající úrovní workshopů, přednášek, témat či organizace, naše média rok co rok buď ignorují, nebo pomlouvají, aniž by se je ovšem obtěžovala navštívit.

V listopadu se ale konala ještě jedna pozoruhodná akce, a to v Čechách. Se dvěma jmenovanými měla Česká konference společnou nejen nezvykle vysokou kvalitu přednášek a debaty, která se tam vedla, ale i totální ignorování ze strany sdělovacích prostředků. To, že v Česku panují silné předsudky vůči všemu ruskému, by mohlo vysvětlit absenci novinářů na Rhodosu i v Soči, ale jak pochopit jejich nepřítomnost v Kutné Hoře?

 

Účastnící diskuse o alternativních médiích: zleva moderátor a organizátor České konference Karel Kříž, mediální anyltik a historik Petr Žantovský, vydavatel a šéfredaktor Šifry Milan Vidlák, zakladatel slovenského rádia Slobodný vysielač Boris Koróni a moderátor Českého rozhlasu David Hamr.
Účastnící diskuse o alternativních médiích: zleva moderátor a organizátor České konference Karel Kříž, mediální analytik a historik Petr Žantovský, vydavatel a šéfredaktor Šifry Milan Vidlák, zakladatel slovenského rádia Slobodný vysielač Boris Koróni a moderátor Českého rozhlasu David Hamr.

 

Inu, žádnou přehnanou vědu v tom nehledejte. Stejně jako na Rhodosu a v Soči, i v Kutné Hoře se mluvilo bez cenzury a tak otevřeně, že by všechny ty nevhodné informace mohly narušit pečlivě a léta budovaný obraz demokracie a svobody, který však po hříchu nemá s realitou příliš společného.

Odbíjí dvanáctá dnešní společnosti? Co přichází? Kudy vede cesta? A probudíme se včas? To byly hlavní otázky, na které hledala Česká konference odpověď.

Autor těchto řádků byl organizátorem Karlem Křížem pozván do diskuse o budoucnosti alternativních médií a nejvíc se těšil na odpolední blok, který debatě předcházel a týkal se současného dění, jež by se dalo označit jednoduše globální krize, pokud zůstaneme slušní.

Podrobnou reportáž přinášíme v novém čísle Šifry.

Diskuse o budoucnosti a vlivu alternativních médií jsem se zúčastnil po boku mediálního analytika a historika Petra Žantovského, zakladatele a moderátora známého slovenského rádia Slobodný vysielač Borise Koróniho a moderátora Českého rozhlasu Davida Hamra, dle svých slov fanouška alternativní scény, jenž zaslouží uznání už za to, že do debaty šel.

Docent Petr Žantovský, publicista, vysokoškolský pedagog a autor více než 20 knih o médiích rovněž v programu ČK přednesl vynikající přednášku s názvem Mediální manipulace v digitálním věku. Což samozřejmě neznamená, že jde o jev nový a spojený s digitálním věkem, neboť, jak Žantovský podotýká, „manipulace je minimálně posledních 80 let v médiích stále přítomnou entitou“. Jak ale upozorňuje, vůbec se to nemusí týkat jen těch mainstreamových.

To, co podle Petra Žantovského potřebujeme především, je „mediální gramotnost“: „Pokud se chcete vyznat v internetových médiích, musíte se sebevzdělávat. Nastává čas, kdy se musíme rozhodnout mezi tím, co je správné, a tím, co je snadné.“

Milan Vidlák, šéfredaktor časopisu Šifra