Dánská ministryně pro migraci Inger Stojbergová na ilustračním snímku s budoucím rakouským kancléřem Sebastianem Kurzem. Foto Wikimedia Commons

Dánská ministryně pro migraci a integraci Inger Stojbergová si vyrazila na návštěvu azylového střediska Sjalsmark, ale se zlou se potázala. Její ochrance se jen s vypětím všech sil podařilo paní šéfku udržet v bezpečí. Ministryně z azylového centra musela v podstatě utéct.

Politička si nejprve promluvila s rodinou, která nezískala v Dánsku azyl a čekala na deportaci, a po skončení rozhovoru se chystala odejít. Jenže přede dveřmi stála skupina asi 40 rozezlených azylantů, kteří rovněž s žádostí neuspěli, a nelíbilo se jim, že mluvila s jednou rodinou.

Atmosféra ihned začala houstnout. Vzduchem létaly nadávky, křičelo se, a kdyby ministryni neobstoupila ochranka a policie, lze předpokládat, že by došlo k její inzultaci. Stojberg se po nepříjemné strkanici dostala do auta, jenže migranti vůz obstoupili a bránili řidiči v odjezdu, jeden z nich dokonce skákal po kapotě.

Regenračné centrum

Nakonec se řidiči podařilo odjet. Po návratu domů o celém incidentu ministryně informovala na sociální síti Facebook, o incidentu psala i dánská či turecká média.

Na případu zaráží několik věcí. Tak špatný úsudek jako v případě paní ministryně se jen tak nevidí. Co paní Stojbergová asi čekala, že se stane, když si půjde povídat s muslimskými rodinami, které čekají na deportaci z Dánska? Je to podobně rozumné jako dráždit hada bosou nohou. A jaký respekt asi může u nich jako žena ve vedoucí funkci mít? To zaprvé.

A za druhé, právě tato politička v září otevřeně schvalovala karikatury islámského proroka Mohameda a sdílela fotku muslima s bombou, kterou zároveň používá jako tapetu na svém iPadu se slovy, že by Dánsko na karikatury, které měl být vystaveny v muzeu ve Viborgu, ale vedení instituce se rozhodlo je do výstavy o rouhání od dob reformace nezařadit, mělo být hrdé.

Na rozdíl od paní ministryně muzeum dobře odhadlo, že to nic dobrého nepřinese a že by muzeum mohlo dopadnout podobně jako dánské ambasády v roce 2006, na něž zaútočili rozzuření muslimové za to, že si dánské noviny Jyllands-Posten dovolily zveřejnit karikatury Mohameda.

Regenračné centrum

Na druhou stranu, aspoň se ministryně pro integraci konečně potkala s realitou. Možná by Dánové mohli pouvažovat o tom, že by ji nahradil nějaký kompetentní ministr pro deportaci.

Pokud se Vám naše práce líbí, podpořte ji. Objednejte si předplatné tištěného měsíčníku Šifra, jeho digitální verzi nebo kombinaci obojího.

Můžete nás také podpořit dobrovolným příspěvkem.

-vid-

Zdroje: https://www.bt.dk/politik/inger-stoejberg-evakueret-under-besoeg-stemningen-blev-pludselig-meget-anspaendt, https://www.dailysabah.com/europe/2017/11/04/denmark-immigration-ministers-car-hits-refugee-woman-while-leaving-deportation-center