V německém přístavu Bremerhaven se o víkendu vylodila americká vojenská technika. 87 bojových tanků Abrams, 18 samohybných houfnic M109 Paladin, 144 bojových vozů pěchoty M2 Bradley nebo přes 400 vojenských Humvee čeká na převoz vlaky na základnu v polské Zaháni. První američtí vojáci už v Polsku jsou, celkově jich má přijet víc než čtyři tisíce. Z Německa bude obrněná technika po železnici vypravována do východní Evropy, aby tu podpořila operaci Atlantické odhodlání (Atlantic Resolve).

Cílem je údajně chránit východoevropské státy před případnou ruskou agresí. „Řeknu to jasně. Je to součást naší snahy odstrašit Rusko od agrese, zajistit územní celistvost našich spojenců a udržet Evropu jako celek svobodnou, prosperující a v míru,“ prohlásil generál Timothy Ray, zástupce velitele amerických sil v Evropě.

Jak je ale možné zajistit mír rozmístěním vojsk poblíž státu, se kterým jste ve sporu a který dlouhodobě deklaruje, že stavění vojenských základen a rozmisťování vojsk poblíž vlastních hranic, jakož i vměšování do politiky sousedních států, nebude tolerovat, generál dále nerozvedl. Možná je to tak lepší.

Přesun amerických jednotek je jedním z nejrozsáhlejších od konce studené války. Spojené státy poprvé od konce studené války posilují svoji vojenskou přítomnost v Evropě. Rusko toto počínání sleduje s nelibostí a považuje to za výraz nepřátelství a ohrožení své bezpečnosti.

Je to už takový mediální kolorit. Americké tanky se valí k ruským hranicích, kde se bude konat „vojenské cvičení“, ale téměř nonstop se hovoří a píše o ruské agresi. Ať tak či onak, nic dobrého z toho nekouká. Americké představy o demokracii a míru jsou již dostatečně známy.

Své znepokojení nad vyloděním amerických tanků v německém přístavu Bremerhaven vyjádřili i někteří němečtí politici. Informoval o tom německý list Focus. Například předseda vlády Braniborska za stranu SPD Dietmar Woidke se kriticky vyjádřil k rozhodnutí Severoatlantické aliance rozmístit ve východní Evropě prapory NATO. „Neuleví se nám, pokud tanky budou jezdit sem a tam po obě strany hranice,“ prohlásil německý politik. Rovněž vyzval „ke klidu“ a k pokračování dialogu s Moskvou navzdory „všem existujícím problémům“.

Přesun amerických tanků Německem pobouřil i místopředsedu strany Die Linke Tobiase Pflügera. Podle něj NATO svou politikou provokuje nové kolo v závodech ve zbrojení a komplikuje vztahy s Ruskem. Podobný názor vyjádřil i v případě cvičení NATO Saber Strike, které se v létě konalo v Pobaltí.

Veřejnost je naopak přesvědčována, že je vše v naprostém  pořádku. Protože čím víc tanků, tím víc míru, to dá přece rozum. A kdo to nechápe, je extremista.

Pokud se Vám naše práce líbí, podpořte ji. Objednejte si předplatné tištěného měsíčníku Šifra, jeho digitální verzi nebo kombinaci obojího.

Stačí-li vám čtení našeho webového magazínu, můžete nás podpořit dobrovolným příspěvkem v libovolné výši. 

-vid-

Zdroje: https://www.seznam.cz/zpravy/clanek/americke-tanky-se-vali-do-polska-maji-chranit-vychodni-evropu-pred-invazi-8842http://www.focus.de/politik/deutschland/brandenburgs-ministerpraesident-dietmar-woidke-kritisiert-stationierung-von-us-panzer-an-der-grenze-zu-polen_id_6452988.html?utm_content=outbrain-fol&utm_source=focus&utm_name=unser_netzwerk&utm_medium=referral_&utm_term=CMP-Test